Počeo je 67. Beogradski sajam knjiga koji se ove godine održava pod sloganom "reč je slobodna". Sajam je otvorila srpska književnica Milena Marković, a zemlja partner ove godine je Kuba. Kao i prošlog oktobra, nad betonskim svodovima pored Save lebdi pitanje, nije valjda poslednji put na ovom mestu. Možda i nije, ako su osim reči, slobodni i građani koji bi o tome trebalo da se pitaju i odlučuju. Jelena Kikić bila je na jednom od više beogradskih toponima, koje čeka pretvranje u deo pustinjske oaze.

Bez obzira da li je beogradski ili međunarodni, nema nijednog sajma bez pogleda na betonsku kupolu kroz koju probija svetlost – pa tako ni Sajam knjiga. Novi naslovi, bestseleri, klasici, knjige na popustu, susreti s piscima, megalomanski i mali izdavači jedni do drugih – sve je tu i tako je decenijama. I ima još onih kojima otvaranje korica i dodir papira i dalje izazivaju radost.

Bez obzira da li su došli zato što ih je razredna naterala ili sa spiskom u ruci i novčanikom u džepu u moru naslova ljudi gledaju, listaju, traže, biraju. Sniženo je sve čak i mudre misli belosvetskih lidera.

Na jednom štandu iako bi se očekivalo, nema gužve, nema ni mnogo knjiga. A nije ni važno jer tu je kao prijatelj – počasni gost, Kuba. Na jednom od štandova atrakcija nisu knjige već autor, haški osuđenik, koji ne deli autograme nego pozira kao atrakcija za selfije

Od prvih minuta sajma, sa svojom publikom se druže i televizijske voditeljke-autorke Okružena mladim čitetljkama je i bivša sportistkinja koja je zaronila u svet kriminala iz kog je izronila posle 8 godina zatvora i napisala knjigu. Sve što imaju izdavači su izneli pred čitaoce, oktobar je mesec kada se knjige najviše prodaju.

„Ima onih koji dođu u 10 ujutro subotom sa vrlo jasnim spiskom, detaljnim, znaju šta hoće, znaju popuste, sajamski pousti su kod nas kao i svake godine dosta povoljni 25 odsto na većinu produkcije tako da zbog toga je sajam uvek privlačna mogućnost z anaše čitaoce ali imamo i one čitaoce koji uživajku u tome da dođu na Sajam da prelistaju ono što je stiglo novo“, kaže Jovana Stošić iz Kreativnog centra.

„U ovom trenutku na štandu ima više od 5000 različitih naslova pa onda pomnožite to sa desetinama i stotinama primeraka. Mi održavamo taj visok nivo produkcije i trudimo se da uvek imamo dobar izbor za svaki uzrast, za svaki ukus jer mi zaista pretendujemo da budemo izdavačka kuća za celu porodicu“, rekla je Tanja Vučković iz Lagune.

Lako je optužiti internet i mobilne telefone da odvraćaju decu od čitanja ali ako deca u svom okruženju ne vide nikoga sa knjigom teško da će je i sami uzeti u ruke.

„Mi zaista od malih nogu se trudimo da kroz različite programe koji su vezani za knjigu počevši od radionica u našoj knjižari , susreta sa piscima, upoznavanja ilustratora, tog akako funkcioniše izdavačka kuća deci približimo knjigu, deci zapravo i roditeljima jer je jako važno da i roditelj zna šta je to što nudio svom detetu“, kaže Stošić.

Ovogodišnji sajam ima i jednu svetsku premijeru, u Beogradu će je prestaviti autor lično

„Toni Parsons je osvedočeni prijatelj i Lagune i naše zemlje i budući da je ekskluzivni gost Sjma knjiga on je rešio da Srbiji da premijeru svog novog romana, dakle izlazi upravo danas, dva i po meseca pre premijere u njegovoj rodnoj zemlji“, kaže Vučković.

Dok započinje jedinu nedelju u godini posvećenu knigama, pisacima i čitaocima Beogradski Sajam u svojoj najvećoj hali predstavlja i svoj skok u Expo budućnost. Pored crno-belih fotografija slavne prošlosti tu je kompjuterski dizajniran logo nečega što i dalje postoji samo u planovima. Ali u planovima koji ozbiljno prete spomeniku kulture

„Ukoliko bi se porušile hale 2 i 3 Beogradskog sajma to bi bila neprocenjiva šteta i nenadoknadiva šteta zato što su hale 2 i 3 pored hale 1 podjednako građevinski vredne i u vreme kada su građene pre nekih 70 godina su one predstavljale vrhunac je samo arhitetkture nego i građevinarstva“, kaže Sanja Solarević, porčuje odbornica Zelno-levog fronta u Opštini Savski venac.

O tome koliko aktuelna vlast mari za kulturu, arhitekturu i građevinartsvo vidi se na svakom koraku. Pa nije lako zaključiti da je plan da Sajam zamene kule a da hala 1 navodno postane opera.

„Planovi bi morali prvo da se usvoje. generalni urbanistički plan je bio na ranom javnom uvidu još 2021. i najavljivali su nekoliko puta do sada da će biti na javnom uvidu a za prostorni plan je rok od nekih godinu dana da se izradi tako da u suštini sve dok se ti planovi ne usvoje nije kasno a čak i da se usvoje ako nas 10.000 stane pred bager ja mislim da nema šanse da poruše Sajam. Niti bilo šta drugo“, kaže Solarević.

Ovogodišnji 67. Sajam knjiga otvoren dan uoči 80-ogodišnjice oslobođenja Beograda, kažu da nije poslednji koji će biti održan u halama na desnoj obali Save. Ali ne znači da svoju tradiciju neće nastaviti na nekom drugom mestu. Onog trenutka kada nadležni organi izdaju dozvolu da se sve oko hale 1 ruši. Ako do tog trenutka dođe i ako i to dozvolimo.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Milena Marković otvorila Sajam knjiga

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar