Sjedinjene američke države su se posle dužeg vremena aktivno uključile u rešavanje pitanja Kosova. Dokaz za to je dolazak Gabrijela Eskobara, izaslanika Stejt dipartmenta u Brisel, i razgovori sa evropskim kolegom Miroslavom Lajčakom i šefovima pregovaračkih delegacija Beograda i Prištine, Petrom Petkovićem i Besnikom Bisljimijem. Jedan cilj: smirivanje tenzija na Kosovu.
Autor: Đuro Svilar
Otkud američko ubrzanje za hitno rešenje odnosa Beograda i Prištine? Za one koji prate pregovarački proces oko rešenja kosovskog pitanja, dolazak Gabrijela Eskobara, izaslanika Stejt dipartmenta u Evropu nije iznenađenje.
„Američki uticaj je stalan, ali samo kad dođe do krize i do zastoja, onda se Amerika uključi kao neki senior u odnosu na Evropsku uniju. Treba imati u vidu da je Kurti odigrao nekoliko poteza po svojoj volji, on ima neku svoju strategiju, to Amerikanci primećuju, tako da me ne bi čudilo da ga uskoro pokušaju da smire i da se nastavi dijalog“ kaže Slobodan Samardžić.
„Ima razloga za to, ima osnova za to i ima pravo na to da Amerikanci ukažu na odluke koje mogu iziskovati posledice u regionu ukoliko se donose nezavisno od faktora koji je proizvod kooordinisanog stvaranja kosovske države. Kosovska strana treba da ima u vidu da je kosovska država međunarodno koordinisani proizvod, dakle nije to proizvod niti Tačija, niti Ramuša Haradinaja, niti Aljbina Kurtija, niti bilo kog drugog lidera“ iastiče Beljulj Bećaj, politički analitičar iz Prištine.
Upravo je odluka Aljbina Kurtija da na Jarinje i Brnjak pošalje specijalne jedinice Rosu, kako bi sprovele mere reciprociteta za registarske tablice iz Srbije, izazvala nezadovoljstvo u Stejt Dipartmentu, zbog kako prenosi kosovska TV Kljan, ugrožavanja bezbednosti na severu Kosova.
„Bilo bi negde normalno ovog puta da se napravi konsesija za Srbe, jer oni nemaju kud, njihova sloboda kretanja je potpuno osujećena, sprečena. Oni su ljudi koji sem toga što žive u lošim uslovima žive i u getu. Ovo je doprinos tom getu Srba i ukoliko imaju malo osećaja za smirivanje srpske tenzije, tenzije među Srbima mislim da bi morali Kurtija da nateraju da povuče svoje poteze“ naglašava Samardžić.
„Na granici trebaju pomno da prate situaciju iz razloga što je to najosetljivije pitanje. Imali smo situaciju koja je na neki način krunski dokaz da Kosovo ima državu, a odnosi se na izjave zvaničnika upravo srpske armije koja govori o tome da je armija bila u okviru svojih prava u okviru granice, De fakto ona priznaje gde je trebala da bude. Srpska armija nije se umešala u našu granicu“ kaže Bećaj.
Oglasio se i Miroslav Lajčak koji je na svom Tviter nalogu objavio da se očekuje nastavak razgovora u Briselu i reševanje aktuelne krize.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Kosovo – rasplet još daleko
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare