Za rudarstvo u Srbiji važi pravilo - Ni većeg potencijala ni više kontroverzi. Na jednoj strani Srbija je bogata litijumom, jadrom, bakrom i zlatom, ali sa druge strane sve to zabrinjava građane zbog uticaja na životnu sredinu. Mogu li te dve razlike da se pomire, tačnije, može li se naći balans između profita i strogih ekoloških zahteva u emisiji "Probudi se" govorili su geolog, Dušan Simić i advokat, Nenad Stanković.
„Rudarstvo kao privredna grana je osnov svakog društva, bez rudarstva ne bi imali ništa od tehnologije i predmeta koje koristimo svakodnevno i koji se nalaze svuda oko nas. Bitno je naći balans između aktivnog rudarstva i zaštite životne sredine, to je imperativ svake zemlje, naročito u današnje vreme. Srbija ima dobru zakonsku regulativu što se tiče zaštite životne sredine, stroge standarde, i ni jedan rudnik ne može da se odobri i otvori bez saglasnosti države. Zaštita životne sredine je regulisana preko studije o proceni uticaja na životnu sredinu, koji svaki rudnik i objekat mora da ima u Srbiji i tu studiju mora da odobri ministarstvo“, objasnio je Simić.
Govoreći o kompaniji Rio Tinto naglasio je da svaka kompanija koja istražuje i hoće da se bavi rudarstvom u Srbiji mora da reši tehnološka i pitanja zaštite životne sredine a to se rešava studijom procene uticaja koja se prezentuje javno i koju država mora da odobri. Nakon toga, dodao je, država i inspekcijske službe kontrolišu kako se to sprovodi u delo.
Po oceni advokata Stankovića rudarstvo je visoko regulisana industrija, postoji celi niz pravila i državnih organa koji treba nešto da odobre da bi se uopšte počelo sa istraživanjem, otvaranjem rudnika i naravno eksploatacijom. To je, kako tvrdi, celo vreme kontrolisano od strane države.
„Novi zakon o rudarstvu i geologiji datira iz 2015. godine a mislim da 50-ak godina nije otvoren nov rudnik u Srbiji. Sada se otvara Čukaru Pek nakon toliko godina. Taj zakon je liberalizovao mogućnost istraživanja i otvaranja rudnika. Od donošenja tog zakona postoji mogućnost da se rudnici otvaraju na komercijalnoj osnovi i da u njih uđu strane investicije. Od 2015-e počela su neka istraživanja, utvrđene su određene rezerve rude i sada je došlo vreme da se otvaraju rudnici“, kaže Stanković.
Celo gostovanje možete da pogledate u videu na vrhu vesti
BONUS VIDEO: Poslanica optužila Anu Brnabić za veleizdaju a novu ministarku Negre da je lobista i specijalista Rio Tinta