Pošto su funkcioneri koji su se slikali na otvaranju rekonstruisane železničke stanice u Novom Sadu propustili priliku da pokažu moralnu odgovornosti i podnesu ostavke, novosadska opozicija u ponedeljak pokreće inicijativu za opoziv gradonačelnika Milana Đurića.I opozicija u Beogradu najavljuje zahtev za raspravu o poverenju Vladi u državnom parlamentu.

Ostavka premijera Miloša Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, otkrivanje dokumentacije o projektu rekonstrukcije železničke stanicu u Novom Sadu, kao i da se puste svi bespravno uhapšeni i pravdi provedu odgovorni za nesreću, zahtevi opozicije predati narodnoj Skupštini nisu dobili nikakav epilog niti odgovor druge strane. Kao sledeći korak zato najavlju – podnošenje zahteva za glasanja o nepoverenju Vladi.

„Već imamo dovoljan broj potpisa. Predaće se to u roku od dan-dva, to je sad tehnička stvar, a ako predsednica parlamenta ne bude zakazala u roku od 60 dana apsolutno krši ustav što svakako nije nepoznanica, ali mi ćemo istrajati u našim zahtevima a NPS kao najveća opozicipona stranka će nastaviti i sa protestima širom Srbije i institucionalno i vaninstitucionalno jer zaista ne možemo ni ovu tragediju ni sve druge koje su se desile tek tako da zaboravimo“, kaže Slavica Radovanović iz Narodnog pokreta Srbije.

„Hoćemo da pronađemo gde se krije vlast u poslednje dve nedelje. Na nac frekvencijama koliko ja znam nema opozicije posle svih stravičnih događaja, nema tuge, nema ničega besa i gneva koji se na ulicama NS ispoljava svakog dana a danas smo videli i u BG. To mora da se negde u Skupštini obelodani, da RTS naravno na drugom programu prenosi tu sednicu“, poručuje Aris Movsesijan, Pokret slobodnih građana.

„Cilj je da se konačno uspostavi odgovornost, pre svega politička odgovornost. Ta pol odgovornost bi značila da premijer Vučević podnese ostavku jer ako bi on podneo ostavku automatski bi značilo da bi vlada pala“, kaže Tijana Perić Diligenski iz Srbija centar.

Ovaj zahtev može podneti najmanje 60 narodnih poslanika i u tom slučaju o tome se raspravlja na prvoj sledećoj sednici. Da bi nepoverenje Vladi bilo izglasano, za to mora glasati većina od ukupnog broja poslanika.

„Na toj sednici će se ogoliti sve što se desilo. Ono što je političko pitanje, a to je ko je odgovoran da se na ovako bahat način pod korpcijom pod svime što se dešava… dakle svi dokumenti će biti izvučeni, i onda ćemo videti kakvi su njihovi odgovori na to i da li imaju obraza da pogledaju sebe ujutro u ogledalo i kažu ja nisam kriv ni za šta u ovoj cvelikoj tragediji koja nas je zadesila“, kaže Movsesijan.

„Šef države sa nacionalne frekvencije čita 100tine stranica – postavljam pitanje tužilaštvi ko je šefu države dao te spise. Prema tome ometa se istraga, razvodnjava se odgovornost. Možda su odgovorna lica napustila granice srbije,. tužilaštvo je i dalje u dubokom zimskom snu tako da je Narodna skupština jedini put i jedini kanal da građani Srbije čuju šta se sve desilo“, poručuje Perić Diligenski.

Prilog Irene Štikovac iz emisije „Mađu nama“ pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zašto (neki) državni funkcioneri beže od pitanja o ostavkama?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar