Zašto je rezolucija Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Srebrenici jedna od važnijih političkih tema, a rasprava o njoj teška pozicija naše zemlje koja zahteva brojne diplomatske aktivnosti? Da li je baš tako? Donosi li taj tekst nešto novo čega već nema u Haškoj presudi, od strane suda koji su osnovale Ujedinjene Nacije?
O tome smo u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali sa bivšim diplomatom Nebojšom Vujovićem i sa Mihajlom Vučićem, stručnjakom za međunarodno pravo i višim naučnim saradnikom u Institutu za međunarodnu politiku i privredu.
Vučić ukazuje da politika sećanja o Srebrenici nastoji da spreči neželjene događaje iz prošlosti.
„Rezolucija o Srebrenici našem društvu može da posluži kao podsetnik. Ona će biti usvojena, ali opet ona nije obavezujući pravni akt. Ovakve teme su pogodne za političke manipulacije“ kaže Vučič.
Vujović istiće da se oseća kao Bosanac, jer je i sam boravio u Dejtonu.
„Ne dam nikome pravo da govori kako Bosna treba da izgleda, pa ni Durakoviću. Gazio sam u Dejtonu, znam šta smo prošli da bismo došli dovde“ ističe Vujović.
Gosti jutarnjeg programa „Probudi se“ komentarisali su i diplomatske aktivnosti pred usvajanje Rezolucije o Srebrenici.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Srbija i Republika Srpska sve glasnije u oceni da je rezolucija o Srebrenici usmerena protiv srpskog naroda