U poslednjih desetak godina nijedno pitanje ili problem nije ujedinio sve relevantne političke aktere i doveo ih sve za isti sto. Međusobne razlike deluju nepremostivo i uglavnom one imaju prednost u odnosu na izazove koji se nalaze pred Srbijom. Najveći izazov zove se Kosovo, a trenutno pitanje je može li ono da skloni političke razlike u stranu i postane zajednička tema?
Autor priloga: Filip Vidojević
Unutrašnji dijalog o Kosovu – pokušaj drugi. Da li je to ono što je Vučić najavio u petak? Pritisci rastu, nastavak dijaloga samo što nije, a sve to, logično, reflektuje se i na naše dvorište. Šta za sada sa sigurnošću znamo?
„Znate da velike sile neće promeniti svoju odluku o priznanju nezavisnosti Kosova. I zato sam spreman da razgovaram i sa našim parlamentarnim politickim strankama, ali i sa onim vanparlamentarnim koje žele da čuju šta je stav Srbije, a i mi njih da čujemo i saslušamo šta je to što oni misle“, kazao je Vučić.
Ko su oni i ko će želeti da čuje ono što predsednik bude imao da kaže nakon sastanka sa Aljbinom Kurtijem? Hoće li ovaj pokušaj ili predlog doneti nešto nezamislivo i okupiti sve političke lidere?
„Podržaćemo svakako to smo već izrazili taj stav javno, ja više puta. Mislim da je krajnje vreme trebalo je to da se desi i ranije. Mislim da svi relevantni politički akteri treba da učestvuju u takvom jednom, ne dijalogu, ali razgovoru kako bi se došlo najvećeg mogućeg konsenzusa“, ističe Miloš Jovanović iz DSS-a.
Iz druge političke opcije, koja poput DSS potpada pod vanparlamentarnu, Vučićevu ideju vide drugačije.
„M u tome ne želimo da učestvujemo. Naravno da se ne radi o tome…da se ne radi o želji da se postigne konsenzus, o tako važnom pitanju jer da ta želja postoji mi bismo javni dijalog imali u proteklih deset godina. To je na jedan način, može se reći njegov apel upomoć opoziciji da malo ojača njegove pozicije pred runde dijaloga i da pokaže da nije on taj koji je destruktivan nego eto ako bi mogla cela opozicija da podrži njegove deskrutivne namere“, kaže Pavle Grbović iz PSG-a.
Sudeći po ova dva primera, ni reč Kosovo, u ovakvim okolnostima nije reč koja nadglašava ostale. Ipak i jedan i drugi sagovornik u jednom se slažu, razgovori takvog tipa trebalo je da budu predloženi mnogo ranije. Sećamo se prilično nerazumljivog unutrašnjeg dijaloga, koji je praktično nestao iz javnosti…
„Ako se desi to će biti dijalog broj jedan, ovo prethodno.. farse, stvarno ne bih se vraćao na to. Poželjan je dobro došao je. Znate, moramo mi Srbi da sednemo za sto nezavisno od naših antipatija, simpatija političkih, da ne kažem mržnje, verovatno ima i toga na političkoj sceni. nezavisno od toga, da sednemo i karte na sto i da vidimo kako ko gleda na situaciju“, dodao je Jovanović.
„Jel ovo unutrašnji dijalog dva ili kako ga dozivljavate ovo sto Vučić pokušava? Ne radi se tu o izbegavanju, radi se samo o tome da ne želimo da učestvujemo u koruptivnim aranžmanima i ne želimo u sivoj zoni da rešavamo tako važno državno pitanje“, poručio je Grbović.
Ono što je Vučić predložio Kurti već čini. On se sastao sa opozicionim liderima u Prištini, a povodom predstojećeg susreta sa Vučićem rekao je da će se razgovarati o predstojećem a ne o nastavku prethodnog dijaloga. Što se naše strane tiče, za sada se zna da će se nakon povratka iz Brisela predsednik Srbije podneti izveštaj pred poslanicima u Narodnoj Skupštini, najverovatnije 22. ili 23. juna.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar