Srbiji ponovo preti epidemija morbila i mada je poslednja trebala da bude u prošlom veku kada je vakcinacija protiv malih boginja počela, to nije slučaj. podsetila nas je nedavno, 2017. i 2018. godine kada je obolelo 5.000 ljudi, preminulo je 15, među njima i jedno novorođenče. Kako smo u 21. veku na pragu bolesti koja je redovnom vakcinacijom mogla biti potpuno iskorenjena i zašto i dalje vlada strah i nepoverenje prema MMR vakcini, objasniće dr Slavica Plavšić, specijalistu za plućne bolesti.

Po zakonu Srbije deca bi do navršene druge godine života trebala da prime sedam vakcina, uključujući i MMR protiv morbila, rubeola i zaušaka a obuhvat dece trebao bi da bude 95 posto da bi se uopšte stvorio taj kolektivni imunitet.

„Da bi se stvorio kolektivni imunitet obuhvat vakcinisane dece treba da bude 95 posto i to sa dve doze. Nažalost, prošle godine je taj broj bio ispod 75 posto, što je ispod svakog nivoa. Pravo je čudo da u poslednje dve godine nije došlo do epidemije, donekle se to može objasniti time što smo bili pod protivpandemijskim merama i ljudi su nosili maske, nije bilo javnih skupova i nastava se održavala onlajn. Ne postoji sumnja da li će do epidemije doći – nego kada će se to desiti“, ocenila je dr Plavšić.

Ona ističe da je obuhvat vakcinacije MMR vakcinom izuzetno nizak u Sandžaku, Novom Pazaru, Sjenici i Tutinu, i iznosi svega 11 posto.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu na vrhu vesti

BONUS VIDEO: Epidemiolog iz Batuta upozorava: Vreme je za vakcinaciju protiv gripa!

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar