Foto; NovaS

Gost Jutarnjeg programa televizije Nova S "probudi se" bio je pomoćnik direktora Klinike za kardiologiju pri Kliničkom centru Srbije Arsen Ristić. Tema je bila uticaj korone na srčane bolesnike i podatak da je tokom pandemije u njegovoj klinici registrovan znatno veći broj pacijenata sa infarktom miokarda. Kao uzrok ovog problema doktor je istakao činjenicu da se pacijenti sve kasnije javljaju lekarima iz straha da se ne zaraze u bolnici, problem je i to što je sve teže otići na redovan pregled i tako podesiti neophodnu terapiju.

Od početka pandemije broj pacijenata sa infarktom miokarda na Kliničkom centru Srbije povećan je za 30 odsto. Doktor Ristić ističe da je to posledica činjenice da je većina zdravstvenih ustanova usmerena na kovid sistem, pa su se pacijenti sa srčanim smetnjama slili u KCS. Ipak, to nije jedini razlog.

„Delimično je i blokiran zdravstveni sistem, pa se ne može redovno kod lekara i terapije nisu tako dobro podešene. Problem je i to da se ljudi koji imaju ozbiljan srčani zdravstveni problem kasno javljaju iz straha da se ne zaraze u bolnicama“, upozorava doktor i savetuje da se reaguje na svaki bol i stezanje u grudima, kao i svaki problem sa zamorom i otežanim disanjem.

Dokror Ristić navodi da je juče u angio sali Urgentnog centra, od osam ujutro pa do kasnih popodnevnih sati, primljeno šest pacijenata kojima je bila hitno potrebna pomoć, a koji su se kasno javili boljeći se zaraze u bolnici.

Govoreći o uticaju korone na srčane probleme, doktor ističe da se kod 20 posto pacijenata sa koronom javlja upala srčanog mišića, a da se kod pacijenata koji već imaju dijagnostikovane srčane smetnje posle korone javlja pogoršanje situacije.

Doktor Ristić poručuje da su i pored korone kardiovaskularne bolesti vodeći uzrok smrtnosti, pa da taj problem ne treba zanemarivati.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare