Na snagu je stupio pravilnik za obračun neplaćenog kućnog rada - u prevodu za čišćenje kuće, spremanje ručka, brigu o deci, negu bolesnog člana porodice, rad na njivi. Pravilnik je predvideo da osobe koje nemaju zdravstveno osiguranje, a redovno obavljaju takve neplaćene poslove, konačno dobiju zdravstvene knjižice. Dobro zvuči u praksi, a da li će i stvarno biti tako i šta sve zapravo treba da se dogodi, da bi ovaj pravilnik studio na snagu? To je za jutarnji program "Probudi se" objasnila Ranka Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.

Ranka Savić kaže da Pravilnik u ovom momentu ne znači mnogo, ali da ASNS podržava donošenje dokumenta jer je on prvi korak ka socijalnim penzijama za koje se taj sindikat zalaže.

„Ovde nema nikakve naknade. Obračunavaće se vrednost neplaćenog posla, ali nema plate. Sa druge strane malo će biti efekta i što se tiče prava na zdravstveno osiguranje onih koji rade neplaćene poslove. Većina domaćica je zdravstveno osigurana preko supruga koji radi ili je prijavljena na tržište rada pa po tom osnovu ima pravo na zdravstvenu knjižicu. Zdravstveno osiguranje nemaju samo studenti koji sa 27 godina nisu završili fakultet i poljoprivrednici koji nisu registrovali poljoprivredno gazdinstvo“, pojasnila je Savić.

Ističe da se prethodno mora menjati Zakon o zdravstvenom osiguranju, kako bi se ta kategorija korisnika zdravstvene zaštite uvrstila u Zakon.

Bez obzira što Pravilnik u ovom momentu ne daje neke konkretne benefite za obavljanje neplaćenih poslova, Savić smatra da je veoma važno što je donet, jer je „prvi put na jedan opipljiv način procenjujemo koliki je udeo tog rada u ukupnom BDP-u“.

„To je samo prvi korak koji vodi ka socijalnim penzijama za osobe koje su ceo život provele kao domaćice i koji nemaju dana radnog staža“, rekla je Savić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Ad hok uvećanje penzija ekonomska ili politička mera: Hoće li biti para i 2024.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar