Radmila Vulić Bojović i Ranko Rajović Foto:Nova S

Kako i na koji način pandemija koronavirusa utiče na tinejdžere, bila je tema današnje emisije Među nama o kojoj je novinarka Maja Nikolić razgovarala sa doktorom Rankom Rajovićem, osnivačem MENSA i Radmilom Vulić Bojović, psihoterapeutom.

Vulić Bojović je ocenila da ovo predugo traje, i da izmeštanje redovnog i normalnog života, pre svega socijalnog, traje već godinu dana, koliko god smo na početku možda i mislili, ili naivno verovali, da će posle izvesnog vremena da se vrati u normalnu.

„Tinejdžerima je mozak kao ferari bez kočnica, on radi jako brzo, njihova su osećanja, neki kažu hormoni, uzasno uzburkana i intezivna, i oni vrlo burno reaguju na frustraciju. Kada burna reakcija ne da svoj prirodni efekat, a ne možes da menjaš, ti se povlačiš i umesto u destruktivni u autodestruktivni proces. Povlačiš se u sebe, zatvaraš u odnosu na socijalnu sredinu, socijalni kontakti su ti limitirani, sve čemu si se radovao ti je izmaknuto. Ja mislim da te probleme ne viđamo i više“, rekla je između ostalog Vulić Bojović.

Sa druge strane, Rajović je rekao da kada god pričamo o mladim ljudima i tinejžerima, citira Dostojevskog.

„Dostojevski je napisao da mlada osoba od 19 godina nije odgovorna čak ni za svoje postupke. Njihov deo mozga koji treba da donosi odluke, planove i rizike, još nije završio razvoj, jer on dolazi tek posle 22 godine. To znači da njihova percepcija realnosti je drugačija od naše. To ima svoje biološko objašnjenje, oni moraju da se susretnu sa životom, sa opasnostima, da pre 200 godina nauči neki Indijanac da pređe pored kanjona ili mladi Eskip da pređe preko nekog leda, koji možda nema dovoljnu debljinu. Mladi su se suočavali sa opasnostima i tako su se spremali za život“, rekao je između ostalog Rajović.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar