Danas zvanično počinje vakcinacija u Srbiji, gde je stiglo nešto manje od 5.000 doza vakcine. U isto vreme, francuska Vlada prosledila je skupštini zakon o zelenim vakcina pasošima. Koja doza vakcina je potrebna da bi se govorilo o ozbiljnijoj imunizaciji, da li su zeleni pasoši uobičajena procedura u velikim epidemijama i da li to čeka svakog od nas, pitanja su na koje je u jutarnjem programu "Probudi se" odgovarao epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović.
Radovanović kaže kako danas zvanično počinje vakcinacija u Srbiji ali da se radi o dozi vakcina za nešto manje od 2.400 osoba što je beznačajna količina za populaciju od oko 7 miliona.
Na pitanje da li je odluka da se provo vakciniše starija populacija a ne lekari dobra, kaže kako su oba pristupa legitimna.
„U nekim zemljama prednost imaju najstariji, u nekim zdravstveni radnici“, kaže Radovanović i dodaje:
„To je radila grupa kompetentnih stručnjaka na čelu sa dr Vladanom Šaponjićem.“
Kak kaže, problem je to što ne znamo kojim će tempom te vakcine da dolaze.
„Pretpostavljam da, Vi i ja, ako bismo hteli, nebismo dobili tu vakcinu do kraja leta“, kaže profesor.
Objašnjava da se odluka donosi na osnovu rizika da se oboli i kraj bude tragičan, kao i da vitalne službe u zemlji ne budu pogođene.
„Problem je što je smrtnost kod osoba u staračkim domovima izuzetno velika, što smo videli na primeru staračkog doma u Nišu. Međutim, mi sada imamo više od 50 umrlih lekara i još mnogo više medicinskih sestara i drugog osoblja“, kaže on i dodaje da zbog toga medicinsko osoblje, koje je najizloženije, treba štiti.
O ozbiljnoj zaštiti masovnih razmera, kako kaže, moći ćemo da govorimo kad budemo imali znatno preko 2 miliona doza vakcina.
Smatra da to nećemo imati pre leta.
„Procenjuju da će Srbija tek u 2022. dostići tu ravnotežu između ponude i potražnje vakcina“, objašnjava on.
Kaže kako to što planira da uvede Francuska nije ništa novo.
„Ja kad sam bio mlad najčešće sam uz pasoš imao svoj žuti karton vakcinacije“, kaže on.
Dodaje da se vraćamo tome, ali da je sve ipak „na drugom štapu“.
„Što se Srbije tiče, to će verovatno biti kad se zasićenost vakcinacijom obezbedi u zapadnoj Evropi pa onda neće imati putnike iz ovih krajeva dok ne pokažu tu potvrdu“, kaže Radovanović.
Naglašava da mi sad ne znamo ni koliko će zaštita od korone i trajati, a čega će zavisiti i dužina potvrde.
„Znači onaj ko bude hteo da ide u Francusku, moraće da uzme karton, plati, zavrne rukav, primi vakcinu i onda ide“, objašnjava profesor.