Račun za struju i za sever Kosova

Večeras u ponoć je vreme, kada po ranijem dogovoru Srbija predaje elektroenergetski sistem južne pokrajine sistemu Kosova. Na to je obavezuje Vašingtonski i Briselski sporazum, ali i energetska zajednica koja definiše slobodu kretanja električne energije.

Ko ne plati na mostu, platiće na ćupriji. Ovoga puta, ne na Drini, već na Ibru. Naime, za stanovnike severa Kosova na snagu stupa sporazum kojim Elektromreža Srbije ustupa elektroenergetski sistem na upravljanje prištinskim vlastima.

Mi smo imali uvid u zvanični dokument koji govori o tome da od večeras prestaje ta interna razmena električne energije između EMS-a i KOS-a, što praktično znači da će energija za snabdevanje severa, od sada dolaziti samo iz Prištine, kaže novinarka portala KoSSev Milica Andrić Rakić.

Milica Andrić Rakić Foto:Nova S

„Budući da smo mala zajednica jesu se širile glasine o tome da je radnicima EMS-a zatraženo da ili kažu ukoliko hoće da ostanu u EMS-u da pređu da rade u Kruševac, jer za njih više neće biti posla, ali to su za sada nepotvrđeni navodi“, dodaje ona.

Prema rečima novinara Miše Brkića, bez obzira ko je na vlasti u Srbiji, ako želi normalizaciju odnosa između Beograda i Prištine i ako želi dobre usluge Evropske unije i na kraju potpiše Briselski sporazum, onda nema dileme da li treba da važi i energetski deo tog sporazuma.

Svaka roba mora da se plati. Tako i utrošena električna energija, koju će od sutra morati da plaćaju i stanovnici severa Kosova. A jesu li vlasti iz Beograda učinile medveđu uslugu Srbima sa Kosova, dotiranjem električne energije, pitanje je koje se ovih dana često čuje na severu Kosova.

„Na severu se struja ne plaća gotovo uopšte. U javnosti postoji opšte uverenje da to plaćaju ostali korisnici na Kosovu, međutim ako je tačno da EMS prestaje da šalje energiju KOSTT-u, onda to ipak nije bila potpuna istina koja se servirala iz Prištine, kaže novinarka KoSSeva Milica Andrić Rakić.

Prema njenim rečima, najbliže istini je da su te troškove snosili potrošači na Kosovu i potrošači u centralnoj Srbiji.

„Za građane jeste ključno pitanje da li će se plaćati struja, kome će se plaćati struja i da li će biti retroaktvine naplate“, kaže Andrić Rakić.

Brkić misli da će potrošači na severu Kosova od 14. decembra morati da plaćaju struju, ako je dosad nisu plaćali i neće više moći da žive u komunizmu.

„Naravno, Beograd ne može ni na koji način da štiti kupce električne energije od toga da je ne plate, ali može da ih štiti tako što će insistirati na redovnosti snabdevanja i na kvalitetu usluge koje pruža elektroenergetska kompanija iz Prištine“, ističe Brkić.

Dok se političari u Beogradu i Prištini i dalje bave pitanjem čija je brana Gazivode, ko će gazdovati termoelektranom Obilić, a ko rukovoditi rudnikom Trepča, kako sada stvari stoje, poslednju reč o vodi i energiji južno od Ibra, daće Amerika i Evropa.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ novinara TV Nove S Đure Svilara možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar