Pukovnika Petar Simić otišao je na pregled na Vojnomedicinsku akademiju (VMA) i iz nje nikad nije izašao. Pronašli su ga nakon četiri dana u zaključanom toaletu hitne službe VMA. Kako je ovo moglo da se desi u emisiji “Probudi se” govore Savo Pilipović iz Udruženja pacijenata Srbije i dr Tatjana Vešović iz Sindikata lekara i farmaceuta.

Pilipović je izrazio saučešće porodici pokojnog pukovnika i naglasio da je to što se desilo na VMA skandal.

“Čoveka ne možemo da vratimo, ali možemo svi da razmislimo u kakvom društvu živimo i kakvo zdravstvo imamo, a kakvo želimo”, rekao je i ocenio da je stanje u našem drušvu loše što se najbolje vidi u velikim sistemima, što je zdravstvo.

Rekao je da je zdravstvo čak i uređenije od nekih drugih oblasti u Srbiji i to prvenstveno zahvaljujući velikom interesovanju i angažovanju zdravstvenih radnika, koji “vode nepoštenu borbu i ne odustaju”.

Povezane vesti:

Vešović je takođe izjavila saučešće porodici petra Simića i rekla da je ovaj slučaj posledica toga što “živomo u državi haosa”, gde je zdravstveni sistem usled koronavirusa dodatno pokazao svu svoju nemoć.

“Ne mogu da kažem da su krive kolege. Procedura koju je propisala Vojnomedicinska akademija za prijem pacijenata mi nije poznata, ali ovo pokazuje da se desilo nešto strašno i što ne sme da se desi”, kaže doktorka.

Na osnovu svog radnog iskustva u hitnoj službi objašnjava kako izgleda opšta procedura za prijem pacijenata:

“Kada postoji veći broj pacijenata mora da se odradi trijaža i vidi koji pacijent ima prioritet. Tu trijažu radi osoblje. Uzima se anamneza na osnovu kliničke slike.”

Dodaje da ne znam koliko je pacijenata bilo u trenutku kada je pokojni pukovik došao na pregled, ali s obzirom da nije primljen šest sati, ako je upisan u protokol, trebalo je da se neko zapita od osoblja gde je on.

“Kod nas nije standardizovano da se pacijent traži ali sve što se sada desilo razotkriva da je organizacija na VMA potpuno zatajila”, kaže Vešović.

Pilipović kaže da su najveće žrtve epidemije ne-kovid pacijenti zbog čega ćemo kao društvo imati ogromnu štetu.

“Nama predstoji apsolutna katastrofa u naredne dve, tri, godine kada su u pitanju pacijenti koji nisu imali redovne kontrole, preglede, nikakvu prevenciju. Najveći problem našeg zdravstva je inače nedostatak prevencije, a zamislite gde je priča o tome završila u poslednjih godinu i po dana”, kaže.

Vešović tvrdi da je veliki problem i to što se sada, zbog epidemije, pacijenti primaju bez pratnje.

“Očigledno da je pokojni Simić imao pratnju, s obzirom na godine, sigurno se ovo ne bi desilo. Neko bi primetio da je on otišao do toaleta, da ga nema. Ponovo se vraćamo na epidemiju koja je mnogo otežala dolazak pacijenata kod lekara i funkcionisanje samog zdravstva”, objašnjava.

Kaže da je neko trebalo da signalizira da je toalet zatvoren, jer se on periodično čisti, ali je, pitanje koliko su same čistačice opterećene.

“Nemamo dovoljno kadra, nemamo dovoljno pomoćnog osoblja i onda se dešavaju ovakve situacije koje ne bi smele da se dese”, naglašava. 

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar