Nekada se, osim uz knjigu, odrastalo uz loptu i bicikl koji je vremenom postao i centar pop kulture. Jedan Kragujevčanin je od jednog bicikla stigao do muzeja sa preko hiljadu eksponata.
Reporterka jutarnjeg programa „Probudi se“ Sonja Radošević vodi nas u obilazak Interaktivnog muzeja bicikala i pop kulture „20 Cola”.
Interaktivni Muzej bicikala i pop kulture „20 cola“, jedini takve vrste na Balkanu i šire, pre 13 meseci otvoren je u Kragujevcu. Zaokuplja veliko interesovanje ljubitelja starih dvotočkaša, igračaka, muzike, video igrica, stripova i časopisa. Osnivač muzeja Marko Stamatović, poznati umetnički fotograf, za portal N1 navodi da je reč o izložbenoj postavci sa 1.000 eksponata svrstanih u pet kolekcija.
„Prva kolekcija su bicikli iz 20. veka. Zbog ograničenog prostora u muzeju je izloženo 48 bicikala, imamo ukupno 230 modela. Polovina je sređena za izlaganje, a ostalo čeka na restauraciju. Druga je kolekcija igračaka. Reč je o igračkama iz perioda od 1900. godine naovamo. Izložili smo igračke koje današnji klinci nisu videli. Imamo i igračke koje su počele da se izrađuju od 60-tih godina i dan danas se proizvode. Barbike, autići, avioni, akcioni heroji… Treća je kolekcija video igara. Pratimo razvoj gejminga kod nas. Od prvih mikro računara, preko konzola, arkadnih kabineta do najnovijih tehnoloških dostignuća u igrama“, rekao je za portal N1 Marko Stamatović.
„Četvrta je kolekcija stripova. U muzeju imamo strip ćoše, gde su stari časopisi i stripovi. Tu posetioci mogu da sednu i pročitaju strip ili časopis. Tu su originalni Zabavnici od 1939. godine naovamo, čuvena Galaksija, Kekec, Poletarac, Tik Tak, Zeka, Dečje novine, Bazar i Praktična žena. Imamo stripove Zagor, Blek Stena, Dilan Dog, Marti Misterija. Peta kolekcija je vezana za muziku, muzičke uređaje, audio-video. Tu su ploče od 50-tih naovamo, kasete, diskovi, magnetofonske trake, kasetofoni, vokmeni, televizori, radio uređaji. Sve radi. Izaberete omiljenu gramofonsku ploču, kasetu, CD, sednete i slušate“, dodaje Stamatović.
Domaćin ističe da se suština postojanja muzeja, ipak, nalazi na etaži ispod muzeja, a to je kulturno-umetnički program. Galerija u kojoj se održavaju razna predavanja, koncerti, književne večeri, škole vezane za vizuelne umetnosti… Kragujevački Foto klub „Apolo“ i ekipa entuzijasta tu organizuje međunarodni festival umetničke fotografije „Fotorama“. Zahvaljujući tome, kaže Marko, imaju za goste velike predavače, održavaju se škole fotografije, grafičkog dizajna, kaligrafije, radionice za decu…
Zbog ograničenog prostora izložena je samo petina eksponata kojima muzej raspolaže. Zato je postavka dinamična, pa svaka tri-četiri meseca menja se kompletna postavka.
„Bilo bi jako lepo kada bi u budućnosti imali veliki prostor da izložimo sve što imamo. Sa druge strane, imamo dosta donatora, ko god čuje sa naš muzej ima želju da nam nešto pokloni. Zavisimo od toga šta muzej zaradi, a to znači ulaznice i suveniri. Za sada imamo neke projekte koje smo dobili od Ministarstva kulture, vezanih za radionice i edukacije koje organizujemo za decu. Od lokalne samouprave Kragujevca trenutno nemamo podršku. Nadam se da će to da se promeni“, naglasio je na kraju razgovora za portal N1 Marko Stamatović, osnivač Muzeja bicikala i pop kulture „20 cola“.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Pisanje i put oko sveta na biciklu – Snežana Radojičić