Foto: Nova S/video

O tome kako se detektuju problemi u ponašanju mladih, imamo i dovoljno stručnjaka za to u školskom sistemu, kakvu ulogu u vaspitanju imaju roditelji, kada je neophodno uključiti defektologe i specijalne pedagoge razgovarali smo u jutarnjem programu TV Nova sa doktorom Aleksandrom Jugovićem, profesorom na FASPER-u i stručnjakom za društvene devijacije i socijalne politike prema nasilju mladih.

Profesor ističe da je škola

“Školom su nezadovoljni nastavnici, položajem, statusom, nezadovoljni roditelji, nezadovoljna i deca. Mislim da smo vrednost rada i obrazovanja nekako višedecenijski, polako, sistematski stavili u drugi plan, nažalost. Celokupna odgovornost je prebačena na roditelje, ali znate i roditelji se ne snalaze, pod različitim su pritiscima…“

Iako se stalno priča o ocenama, pritiscima da se bude najbolji, profesor tvrdi da je bitnije kakvi će ljudi deca postati.

„Ja mislim da je funkcija sistema obrazovanja i vaspitanja to kakav će čovek iz njega da izađe a ne da li će da ima sve petice.“

Profesor je objasnio i na koji način mladi reaguju na sve te pritiske.

„Dva su tipična problematična načina. Jedno je ili previše povlačenja u sebe ili agresija prema drugima, pri čemu vrlo lako može da se desi da onaj ko je bio žrtva sutra vrlo lako bude i agresor; da neko u sebi oseća potištenost i da se ona pretvori u bes“, objašnjava on.

Nastavak razgovora pogledajte u videu.

***

Bonus video: Prof. dr Aleksandar Jugović: „Onaj ko je bio žrtva vrlo lako sutra može biti agresor“

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar