Zgrada Generalštaba u Beogradu posle skoro četvrt veka od bombardovanja stoji u ruševinama. Bivši savetnik američkog predsednika Donalda Trampa, Ričard Grenel, ovih dana je ponovo bio u Beogradu što je bio dovoljan razlog da se javnost podseti njegove ideje o obnovi ove zgrade koji mnogi smatraju remek delom arhitekture. Zašto je ova zgrada važna, da li je treba srušiti, obnoviti, pretvoriti u stambeni ili poslovni kompleks. Postavlja se i pitanje da li Srbija time plaća Grenelovo lobiranje. O tome su u emisiji "Probudi se govorili Đorđe Bobić, arhitekta i Vladan Živulović, predsednik Atlantskog saveza u Beogradu.
„Još od 2014. godine se priča da Generalštab treba srušiti međutim svaka takva akcija bi bila loša za kulturni identitet Beograda jer je ta zgrada od ogromne važnosti, ne samo za arhitekturu, već i za kulturni identitet Beograda. Inače, ta zgrada se predstavlja u svetu kao jedno od najznačajnijih dela savremene evropske arhitekture“, smatra Đorđe Bobić.
Podseća da je objekat 1999. godine bombardovan a da je 2009. godine proglašen za spomenik kulture i kulturno dobro.
Prema rečima Vladana Živulovića, Vojska je 2004. godine dala Fondu za razvoj, između ostalog, i zgradu Generalštaba, odnosno celi taj kompleks da se krene sa prikupljanjem ponuda i da se vidi šta ljudi nude.
„Međutim 2005. godine Vlada je to presekla iz bezbednosnih razloga. Da vas podsetim, 2003. godine premijer Zoran Đinđić je ubijen ispred zgrade Vlade. Ovaj objekat gleda na zgrade Vlade, Ministarstva spoljnih poslova i neko je tada došao do zaključka da bi to bio bezbednosni izazov za sve ljude koji rade u tim institucijama ako bi dozvolili bilo kome da na mestu Generalštaba gradi nešto. Svako može da se popne na peti šesti sprat i puca sa tog prostora“, navodi on.
Celo gostovanje možete da pogledate u videu na vrhu vesti
BONUS VIDEO: Kovačević: Priču da Generalštab treba srušiti plasiraju oni koji imaju zle namere