Nadam se da će se žene u Poljskoj izboriti za svoja prava i da će žene u Srbiji pokazati isti nivo solidarnosti o čemu god da se radi, izjavila je Marija Ratković, direktorka Centra za biopolitičku edukaciju u jutarnjem programu "Probudi se" na NOVA S.

„Značaj duhovnosti se u svakom dobu krize pojačava, a time i uticaj crkve. To ima svoje dobre i loše strane. Dobre su kada crkva poziva na solidarnost, a loše je kada crkva postaje izvor podela u društvu i umanjenja ljudskih prava“, rekla je Marija Ratković.

Gledajući proteste protiv zabrane abortusa u Poljskoj i ograničavanja prava svim ženama ona, kaže, oseća ponos.

„Prvo osećanje je osećanje ponosa zbog solidarnosti sa ženama. Ponosna sam što protest vode solidarno sve žene i ljudi koji vole žene. Tu nisu samo žene, one ne mogu same, ponosna sam što ne dozvoljavamo da surovost prema ženama i ukidanje prava tako prođe“, navela je ona.

Kako podseća, istorijski se to dešavalo u doba velikih kriza.

„Kriza, epidemija kuge, ratovi… Praksa je tada bila da se populacija obnavlja radiklanim ograničenjem prava žena i to se ponavljalo negde od 16. veka do danas“ ukazuje sagovornica NOVA S.

Savremena istorija je, navodi, puna tih radikalnh rezova i preuzimanja prava nad telom žena.

„Došlo je vreme kada će žene reći: Ovo neće proći, ovo ja zaista rat. Svaka žena danas je uz Poljsku …“, istakla je Marija Ratković.

Takozvani Ženevski konsenzus potpisalo je 27 zemalja.

„Iskorišćena je kovid kriza da se potegne pritegne pitanje prava na kontracepciju i planiranje trudnoće – 27 muškaraca je potpisalo rezoluciju o tome da je žena u centru očuvanja porodice i da se abortus ogrnaičava, a sve je uvijeno u priču o brizi o životu deteta“, navela je ona.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar