Uozbiljila se retorika u Srbiji posle rezolucije Evropskog parlamenta i zahteva da dođe do međunarodne istrage. Mi se sećamo kako je vlast sa podsmehom reagovala na sve što je opozicija govorila i zahtevala onih prvih dana posle izbora. Sećamo se izjava da su to najčistiji izbori u istoriji. Sećamo se i da je Evropa od početne nezainteresovanosti promenila svoje gledište. Počeli su da se javljaju i oni koji tvrde da zbog svega što se ovde dešava, Evropa bi trebalo da promeni odnos sa vlašću u Beogradu kojoj opet ne bi trebalo dozvoliti da koristi formalni evropski put da izvlači evropski novac dok u Srbiji demokratija umire a na izborima se nameštaju i krađe. O kakvoj jednačini govorimo, o koliko ozbiljnim upozorenjima se radi i da li su neki novi izbori prilika da se to promeni ili pak produbi? O ovoj temi su u emisiji "Među nama" govorili su Naim Leo Beširi iz Instituta za evropske poslove i Zoran Alimpić, član beogradske Gradske izborne komisije (GIK).
Član GIK-a, Zoran Alimpić napomenuo je da ove izbore nisu posmatrali samo domaći posmatrači i da to što sada EU razmatra ima veze i za međunarodnim posmatranjem i stranim izveštajima.
„CRTA su domaći posmtrači i CRTA je dosta dugo prikupljala podatke i posle završetka izbora, ali treba da imamo u vidu da to što sada EU razmatra, to nije nešto što su im rekli samo naši domaći posmatrači ili mi koji smo bili članovi izbornih komisija. Oni su imali svoje posmatrače, OEBS je imao oko 400 posmatrača i oni su odmah nakon izbora iste večeri davali izjave da tako nešto nikad u životu nisu videli i da su izbori bez ikakve sumnje pokradeni, kao i da su puni nepravilnosti“, naveo je Alimpić.
Dodao je takođe da se krađa izbora ne može posmatrati samo kroz izborni dan već kroz ceo proces a osvrnuo se i na mogućnost da EU zamrzne svoje fondove za Srbiju s obzirom da u EU mogu postati sumnjičavi da i ti fondovi ne odlaze na one stvari za koje su namenjeni.
„Isto tako, krađa izbora nije samo ono što se dešava na biračkom mestu. Krađa izbora se vodila na više različitih nivoa, počevši od štelovanja, odnosno pravljenja lažnog biračkog spiska i ubacivanja birača koji ne žive tamo gde piše da žive i koji su dovoženi autobusima da glasaju, a da ne govorimo o neravnopravnosti u medijima gde imate potpunu dominaciju jedne strane. Mehanizmi za sprečavanje izborne krađe koja se dogodila su ugrađeni u naše zakone i ako govorimo o nekom popravljanju izbornih uslova, tu zapravo nisu potrebne velike promene, potrebna je njihova primena. Mi smo naravno protiv toga da se Srbiji uskraćuje pomoć iz IPA 3, DS je javno objavila i tražila od EU da ne obustavlja pomoć Srbiji, ali tu postoji nešto drugo, a to je da su oni rekli sebi, ako su ovi ljudi lopovi ako ovako kradu izbore, pa možda oni kradu naše pare, a mi znamo kakav je nivo korupcije u Srbiji“, ističe Alimpić.
Naim Leo Beširi iz Instituta za evropske studije, naveo je da se sastao s određenim stranim zvaničnicima koji su vodili posmatračku misiju i naglasio sa koliko poteškoća se zapravo misija suočila pre izbora.
„U razgovoru koji sam imao sa ambasadorom Izraela, koji je vodio misiju OEBSA u Srbiji, bilo je jasno da su postojale ozbiljne sabotaže da ta misija uopšte dođe. Ukoliko uđete dublje u analizu vi ćete videti da je ta misija u Srbiju došla gotovo nedelju dana pošto su izbori raspisani, da je Rusija aktivno učestvovala u sabotiranju te misije jer nije odobravala budžet misije, da su kasnili 10 dana sa početkom rada i to bi bilo još bolje organizovano da je misija imala dovoljno vremena i dovoljno resursa na raspolaganju. Kada međunarodna misija kaže da postoji veliki broj nepravilnosti na ogromnom broju mesta, to u prevodu na srpski jezik znači ‘izbori su ozbiljno pokradeni’, jer oni nikad neće reći ‘izbori su kradeni’, to nije diplomatski rečnik. U prilog tome govori i činjenica da sem Orbana niko javno nije čestitao vladajućoj partiji što niije bila praksa ranije“, istakao je Beširi.
On smatra i da postoje male šanse da EU ukine donacije Srbiji, s obzirom na postojanje nekih ograničavajućih faktora za postizanje konsenzusa o tome. Ipak, naglasio je da se sada u evropskim diplomatskim krugovima o Srbiji govori kao o zemlji u kojoj je viđena velika krađa izbora.
„U EU pre svega čekaju konačne izveštaje i podatke da se sve to obradi i to će potrajati, ali je činjenica da se u ovom trenutku o Srbiji i predsedniku Vučiću govori kao o zemlji u kojoj su bili pokradeni izbori. Međutim, vrlo je mali procenat šansi da se desi uskraćivanje finansijske pomoći EU Srbiji, pošto je za to potreban konsenzus, a vi imate komesara iz Orbanove stranke koji bi tako nešto morao da inicira a za sada za to nema izgleda“, zaključio je Beširi.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.