Povodom situacije na Kosovu i pregovora sa vladom u Prištini, predsednika slušamo praktično svakog dana a premijerku i šefa diplomatije skoro svakog dana ali opozicija se znatno ređe i raznoliko izjašnjava o tome bez jedinstvenog stava bar o osnovnim pitanjima.
U skupštini to više nije tema ali ono što jeste bila tema kao recimo budžet nedavno često nije bio predmet same rasprave. Da li je drugačiji parlament moguć u Srbiji pokušao je da dokuči u sinoćnjem Dnevniku na Nova S narodni poslanik i potpredsednik Demokratske stranke Miodrag Gavrilović.
Ako opozicija zbog programskih razlika, ideologija ne može da se složi oko tema kao što su na primer budžet ili energetska politika, može li oko velikih državnih pitanja kao što je Kosovo i to u onim osnovnim stvarima. Ima li nekog konsenzusa, ili su tu ipak razlike prevelike, postavio je pitanje voditelj Dnevnika na Nova S Goran Dimitrijević svom gostu.
– Male stvari, mali problem, velike stvari, veliki problem. Dozvolite mi samo da se lično obratim Aljbinu Kurtiju i Aleksandru Vučiću. Kurti se ponaša kao vlast u Prištini koja sada vežba mišiće i koristi silu u svakoj prilici da nezaštićene i getoizirane Srbe, koji su potpuno obespravljeni u Evropi vežba jednu državu sa primenom sile. To je potpuno nedopustivo ako je to jedna teritorija kojom on trenutno upravlja i smatra da je ona multietnička on mora da pokaže razumevanje i spusti tenzije, pruži ruku. On je neko ko treba da poštuje Ustav, po onome što smo do sada videli izbegao da ispoštuje ustavne odluke da se ipak savetuje sa zajednicom Srba na Kosovu i Metohiji, kakva god to zajednica bila, to je bilo njegovo pravo. Što se tiče gospodina predsednika države, ne može se sada posle toliko godina ignorisanja svih mogućih saveta koje smo davali kao opozicija, kao ljudi, kao individualci, intelektualci, preskočiti sve to i reći „ja sam taj koji je glavni“. Uvek se gurao u prvi red, ja hoću da budem jedini koji se pita, ja hoću da budem jedini koji rešava i sada smo došli u situaciju gde smo zarobljenici jedne politike koju nismo znali da prepoznamo možda na početku 2012. godine, mnogi su upozoravali na to ali sada se nalazimo u ćorsokaku. Da li je očekivao od Rusije da mu pomogne ili je mislio da će rat sa Ukrajinom da kratko traje li možda pak nije ni očekivao da će se dogoditi rat sa Ukrajinom. Sada mi tu pomoći više nemamo, ono što je vrlo važno jeste da smo morali da pokažemo da je načelno i principijelno bitno reći da je Rusije agresor na Ukrajinu. Zašto? Zato što su naši nacionalni interesi, interesi države Srbije dovedeni u pitanje – rekao je Gavrilović.
Prilog pogledajte u vrhu ove vesti.
BONUS VIDEO:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare