Foto: Printscreen/YouTube/Embargo Portal

Iako smo svi bili svedoci kršenja zakona od strane opšte poznatih žestokih momaka, pripadnika desničarskih organizacija i navijačkih grupa, policija još uvek nije privela pravdi lica koja su protestvovala u navijačkom dekoru na krovovima zgrada u nekoliko srpskih gradova. Povodom ovoga preporukom se oglasio i Zaštitnik građana.

REPORTER Đuro Svilar

Nije ni betmen, nije ni spajdermen, nisu ni nindže, ali se jesu penjali po krovovima zgrada, kršili zabranu kretanja za vreme vanrednog stanja, izazivali opštu opasnost paleći baklje. Policija nije sprečila okupljanje, nije izašla na teren, niti utvrdila identitet počinilaca. Policija ne poznaje ni kolovođu akcije na soliterima tj. bivšeg narodnog poslanika SNS-a Vladimira Đukanovića, iako ga šira javnost vrlo dobro zna i po nadimku Đuka.

Luka Mihajlović iz Beogradskog centra za ljudska prava rekao je da policija mogla da osnovu snimaka da utvrdi identitet.

„Policija čak i ako je to propustila, mogla je na osnovu snimaka i na osnovu mnogobrojnih poziva građana, za koje je Zaštitinik građana utvrdio da ih je u tom periodu 28, 29. aprila do 4. maja bilo blizu 1000 za te prekršaje. Zašto policija to nije utvrdila, je verovatno neka vrsta odluke da se protiv njih prekršajni postupci ne vode, ja ne vidim drugo objašnjenje“, rekao je Mihajlović.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić rekao je da policijski službenici zbog „neblagovremenog postupanja“ nisu utvrdili identitet počinilaca.

„Utvrdili smo da policijski službenici u Beogradu, Nišu i Novom Sadu zbog neblagovremenog i neefikasnog postupanja po prijavama građana nisu utvrdili identitet i razmatrali postojanje osnova za podnošenje prekršajnih prijava protiv nepoznatih lica koji su noću se okupljali po krovovima zgrada u vreme vanrednog stanja i preporučio sam pokretanje policijskog postupka protiv policijskih službenika koji su bili zaduženi za postupanje po prijavama građana“, kazao je zaštitnik građana.

Mihajlović kaže da je dobro što je Zaštitnik građana doneo preporuku policiji, ali smatra da je propust što je čekao šest meseci.

„Drugi propust jeste taj što ne postoji preporuka policiji da zapravo prijavi ta dela i dalje i da utvrdi ko su učinioci prekršaja. I treći propust koji nije propust zaštitnika građana, ali koji može da bude sistemski problem, jeste da MUP kaže, u redu, to su preporuke, one nisu obavezujuće, mi nećemo voditi te disciplinske postupke, samo ćemo npr. usmeno upozoriti sve te policijske službenike koji nisu postupali po pritužbama građana“, zaključio je Mihajlović.

Na pitanje ombudsmanu kada će njegove preporuke biti obavezujuće, u ovom slučaju po srpsku policiju, Pašalić odgovara.

„Deset godina institucija postoji i duže, tek kada sam ja došao na njeno čelo, pokrenuo sam postupak za izmene i dopune tj. novi zakon o zaštiti građana koji bi dao veća ovlašćenja Zaštitniku građana, tek kada taj zakon bude bio u primeni vi ćete moći meni da postavite ovakvo pitanje“, naglasio je Pašalić.

Ukoliko se osvrnemo na primer pronalaženja počinilaca koji su pod plaštom noći rušili u Hercegovačkoj ulici, ostaje nam nada da će identitet kompletnih idiota sa krovova solitera, kako jednom reče predsednik Vučić za nn počinioce vandalizma u Sava Maloj, ipak biti otkriven.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar