Prestanak rada google aplikacije i ostalih pratećih sadržaja juče je na oko 45 minuta širom sveta prekinuo predavanja u onlajn školama, komunikaciju i rad u kancelarijama, ali i onih koji rade od kuće, a Andrej Petrovski iz Share fondacije kaže da to negde pokazuje kolika je globalna zavisnost našeg društva od interneta.

„Svi smo se navikli da reagujemo kad nestane voda ili struja, pa i internet sam po sebi, ali u ovakvoj jednoj situaciji svi smo se prvo pitali da li je do mene. Internet je postao jedno veliko tržište, a google je kroz pružanje nekih uslovno rečeno besplatnih usluga postao prisutan u svakom delu interneta. Ljudi koji ne žele da koriste google, prinuđeni su da ga koriste, što otvara mnoga etička pitanja, pa i kakav je odnos tih velikih kompanija. Gotovo na svakom sajtu koji posećuju građani Srbije postoji ili neki google kolačić ili neki kod koji se koristi za različite namene. Kad odemo na 90 odsto sajtova na internetu, mi dođemo do google“, objasnio je Petrovski za Probudi se n ateleviziji Nova S.

Povodom jučerašnjeg prekida rada aplikacije google, automatski i gmail i youtube kanala, zvanično objašnjenje bilo je da je došlo do prekida sistema za autoidentifikaciju, zbog problema sa internom kvotom za skladištenje.

„To je izraz koji znači da postoji problem sa sistemom i sa nekim delom autoidentifikacije, odnosno logovanja i prijavljivanja korisnika, navodno zbog nekog popunjavanja nekih serverskih resursa. To znači da google nije bio u mogućnosti da pruži uslugu svojim korisnicima jedno 45 minuta, ali pored tog konzervativnog obaveštenja mi nemamo zapravo informaciju šta se konkretno dogodilo“, naveo je Petrovski.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar