Oglasi za pekare ponavljaju se svakog dana 365 dana u godini, jer radnika nema dovoljno. Sa druge strane, u zdravstvu je stanje sve lošije po pitanju odlaska medicinskog kadra. Anesteziolog Rade Panić i Predsednik Udruženja pekara Srbije Zoran Pralica na TV Nova podelili su iskustva sa manjkom radnika u svojim sektorima.

Rade Panić govorio je o sve većem broju medicinskih radnika koji napuštaju Srbiju.

Kako kaže, više nisu u pitanju samo Nemačka i razvijenije zemlje od Srbije, već se sve češće Srbija napušta zbog poslova u Crnoj Gori, Sloveniji i Hrvatskoj, gde su plate duplo, ili više nego duplo, veće nego u našoj zemlji a uslovi rada takođe su bolji.

Panić ocenjuje da će medicinski radnici iz Srbije uskoro početi da napuštaju zemlju i zbog odlaska u Bosnu i Hercegovinu.

Kako kaže, u inostranstvu su uslovi rada bolji, šanse za napretkom su veće, a i lakše je doći do specijalizacije.

Podseća da je polovina mobilnih mamografa koje je japanska vlada donirala Srbiji pre desetak godina, vraćeni jer nisu korišćeni, zbog manjka stručnog kadra koji ume da upravlja aparatima.

Pročitajte još

Predsednik Udruženja pekara Srbije Zoran Pralica rekao je da su do 2020. i 2021. godine plate prodavačica u pekarama bile oko 35 ili 40 hiljada dinara, a da su tada porasle na najmanje 70, a idu i do 90 hiljada dinara.

Međutim, uprkos povećanju zarada – radnika nema.

„Najčešće poslove prodavača u pekarama obavljaju studenti, koji taj posao rade dok studiraju, ali to ne traje dugo“, kaže on.

Ističe da veliki broj pekara odlazi da radi letnju sezonu i da tada ostaje svega 30 odsto radnika, koji neretko rade jednu i po ili dve smene.

Kako kaže, zbog sve manje radnika u tom sektora, veliki broj pekara je zatvoren.

BONUS VIDEO Hleb kao luksuz i predizborna hrana: Cena najjeftinijeg hleba „Sava“ ograničena na 54 dinara, šta sa ostalim proizvodima?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar