Od izbora novog srpskog patrijarha Porfirija do danas, bilo je mnogo reakcija. Za mnoge njegovi potezi predstavljaju prijatno iznenađenje. Od šetnji Beogradom bez pratnje, do rokerske stihovne šetnje Zagrebom nakon gradskih izbora u tom gradu.
Novinar: Filip Vidojević
Patrijarh srpski gospodin Porfirije od ustoličenja do danas, u nekoliko navrata pobrao je simpatije kod vernika u Srbiji, ali i kod onih koji to nisu. Pešačio je Beogradom…
…za Uskrs ručao sa beskućnicima…
…posetio bolesnu decu u Tiršovoj noseći medicinsku opremu.
Osim ovakvih primera – Porfirije se sa svoje pozicije bavio i nekim temama, koje je retko ko od crkvenih verodostojnika komentarisao. Mnogi su stav o Zakonu o istopolnim zajednicama videli kao iskorak.
„Mogu da razumem i ljude koji imaju tu vrstu seksualne orijentacije, da imaju bezbroj administrativnih problema, izazova, pritisaka. Da imaju potrebu da regulišu svoj status. Naravno da mi ne možemo biti za to da se istopolne zajednice nazovu istim imenom kao zajednice muškarca i žene u najmanju ruku“, rekao je patrijarh o istopolnim zajednicama.
Patrijarh je u proteklih nekoliko meseci pratio i zbivanja u sferi sporta, umetnosti i naravno politike. Između ostalog, Đokoviću je čestitao kada je osvojio Australijen Oupen, a uputio je i saučešće porodici Đorđa Balaševića uz reči da je on unosio vedrinu i smisao svakodnevicu mnogih.
„To pokazuje da je on odrastao u jednoj urbanoj sredini, da je njemu Novi Sad, grad mladosti, ostavio pečat za razliku od prethodnika koji su i detinjstvo i mladost proveli u određenim ruralnijim predelima. Porfirije sada unosi jedan novi duh vremen, uvodi crkvu u 21. vek“ kaže Draško Đenović, verski analitičar.
Poslednji primer takođe ima veze sa muzikom. Patrijarh je pobedu Tomislava Tomaševića u Zagrebu, čestitao Štulićevim stihom – Kada Zagreb izranja iz sna i Indexovim – Jutro će promeniti sve.
„Mislim da je patrijarh moderan covek iako je crkveno lice ima uporiste u tradiciji i kanonima. Jedan glas koji je lepo čuti u ovakvom vremenu i ono što je meni iznenađujuće to je da patrijarh ipak ima jednu vrstu konsenzusa u društvu podrške, ali videćemo kako će se to razvijati u budućnosti. Mislim da patrijarh dobro poznaje Hrvatsku i mislim da je to jedan potencijal da se ti odnosi dovedu do nekog nivoa koji bi bio funkcionalan i davao neku perspektivu za budućnost“ kaže Zoran Panović, novinar.
Ipak oko nekih dobro poznatih tema zastupa tvrdu poziciju: Stavovi o Crnoj Gori i Kosovu i Metohiji pre svega, ne razlikuju se od nekih ranijih.
„Ne možemo mi očekivati ni da se crkva potpuno promeni u roku od 4 ili 6 meseci od dolaska Porfirija, niti treba. Crkva jeste institucija koja postoji 2000 godina od kojih 800 godina postoji SPC. Modernizacija ne znači da se sve ono sto je staro i tradicionalno treba odbaciti da to ništa ne valja. Crkva živi u svom vremenu“ smatra Draško Đenović.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare