Nakon dokumenta koji su predsedniku srpskog parlamenta poslali evroparlamentarci i sa čijim sadržajem jedan deo opozicije nije zadovoljan, nameće se pitanje, hoće li ista sudbina zadesiti i papir koji vlast bude ponudila strankama koji sa njom o izbornim uslovima pregovaraju bez posrednika. Ako je suditi prema stavovima naših današnjih sagovornika, neće.
Autor: Đuro Svilar
Daj šta daš ili bolje išta nego ništa, tako bi se mogao opisati stav većine stranaka opozicije koji su išli na sastanke u Skupštinu Srbije kod Ivice Dačića i Aleksandra Vučića. Za njih su dosadašnji pregovori iskorak prema sporazumu o izbornim uslovima.
„Mi ćemo potpisati sporazum i pokušaćemo kroz njega da se izborimo za minimum koliko je moguće poboljšanja ovih izbornih uslova. Pre svega, da se barem dve nedelje pre izbora ukine funkcionerska kampanja, da se na prvom mestu raspodeli finansiranje, dakle da više stranke dobijaju pre izbora, nego posle, kada novac i treba, i da se otvori medijski javni servis, dakle da imaju dve debatne emisije u toku cele izborne kampanje. Mi ovaj režim moramo da pobedimo po njihovim pravilima igre i da onda jednom za svagda promenimo sistem da nikad nikom ne padne na pamet da uzurpira sve institucije u ovoj državi, a ne da izbori budu samo sjaši kurta da uzjaše murta“, kaže Miloš Parandilović iz POKS-a.
Prema mišljenju Muamera Zukorlića iz Stranke pravde i pomirenja, da bi se izjasnili da li ćemo nešto potpisati, to zavisi o sadržini, a ne o tome da li je nešto sa evroparlamentarcima ili ne dogovoreno.
„U meri u kojoj će to uvažiti određene naše zahteve ili stavove koje preferiramo da budu prihvaćeni kako bi se izborni sistem i određena pravila koja se tiču izbora ili imaju uticaj na izbore, ukoliko budu prihvaćeni mi ćemo u tom slučaju biti strana koja prihvata ili potpisuje“, kaže Zukorlić.
Ona strana opozicije koja nije bila na skupštinskim pregovorima o izbornim uslovima bez posrednika evropskog parlamenta, smatra da je potpisivanje ponuđenih sporazuma farsa, kojom Vučić pravi privid opozicije u parlamentu.
„Svako ko je glasao protiv Vlade Ane Brnabić i svako ko se kritički osvrnuo na neku politiku koju vodi vlada Ane Brnabić za mene ima status opozicione stranke. To da li neko hoće da učestvuje ili neće da učestvuje na izborima, to je taktičko pitanje. Priča o izbornim uslovima je rešena još ’90. godine kada je cela opozicija izašla na izbore u najneravnopravnijim mogućim uslovima protiv SPS-a i Slobodana Miloševića. Ako je moglo tada, može i sada“, smatra politički analitičar Dejan Vuk Stanković.
A hoće li i u kom formatu moći i na predstojećim izorima pokazaće meseci do aprila sledeće godine.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare