Četiri cisterne sa fosfornom kiselinom iskliznule iz šina kod Rume. Na sreću opasna kiselina nije iscurela i nadležni nas uveravaju da životna sredina nije ugrožena. Ipak, vesti o ovakvim nesrećama koje mogu da imaju i fatalne posledice nisu presedan u Srbiji. Koliko su nam pruge bezbedne i kako sprečiti moguće gubitke života i ekološke katastrofe, za jutarnji program "Probudi se" govorio je direktor Centra za istraživanje nesreća u saobraćaju, Nebojša Petrović.

Još uvek je rano reći šta je bio uzrok iskliznuća četiri cisterne iz šina, ali na osnovu dosadašnjeg iskustva Petrović navodi dva moguća razloga – ili faktor čovek, kretanje nedozvoljenom brzinom ili je uzrok samo stanje infrastrukture, ako je pruga na tom delu bila u neadekvatnom stanju.

„To je deo pruge koji se koristi za redovan saobraćaj, dnevno tu prođe veliki deo vozova i apsolutno je saobraćaj odobren. Proveravaju se svi elementi koji su mogli da dovedu do ovog događaja, prikupljaju se informacije kako bismo mogli da obavestimo javnost“, kaže on.

Ističe da je prošle godine bio samo jedan slučaj sudara na železnici kao i jedno iskliznuće i zaključuje da. s obzirom na frekventnost na železnici, Srbija ima prilično siguran saobraćaj.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Meštani Čortanovaca ostali bez železničke stanice zbog brze pruge

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar