Aleksandar Olenik i Slobodan Sadžakov Foto:Nova S

Nakon sahrane patrijarha Irineja otvaraju se mnoga pitanja, od toga da li je ona bila rizik za javno zdravlje preko pitanja politizacije pa do toga da li je vreme da se crkva reformiše. Može li se već sada predvideti ko će biti sledeći patrijarh, da li je to važno i za koga u emisiji "Među nama" govore sociolog religije Slobodan Sadžakov i advokat Aleksandar Olenik.

Na konstataciju da je posle saznanja da je kruševački episkop David zaražen koronom i smešten u bolnicu pokrenuo inicijativu za krivičnu odgovornost protiv predstavnika crkve, Olenik je rekao da se prvo bavio pitanjem zašto Tužilaštvo ne pokreće ovakve postupke jer, kako kaže, ovo nije prvi put da crkveni velikodostojnici za vreme najtežih mera u društvu sprovode ono što imače rade, kao da nema epidemije.

„Imamo nekoliko crkvi, u Zemunu je zadnja pa sve do jučerašnjih događaja gde oni, koji su zaraženi znaju da su zaraženi, ali uopšte ne haju za to, i dalje sprovode liturgije, rade svoje obrede sa velikim brojem ljudi, skoro uvek bez zaštite“, rekao je on, napominjujući da je to krivično delo, ali da od marta pa naovamo nemamo nijedan postupak protiv bilo koga iz crkve, ne protiv vladike nego ni protiv lokalnog popa.

Ali zato od marta pa naovamo, dodaje, imamo takozvana skajp suđenja, pritvore, zatvore, svi ostali odgovoraju za nepoštovanje mera propisa zdravstvenih u vreme epidemije, ali niko iz crkve iako su oni među onima koji se ponašaju najrizičnije.

„To je problem za Tužilaštvo i to je bila moja prva incijativa – zašto tužilaštvo ne reaguje, a tek onda dolazimo do eventualne krivične odgovornosti“, naglasio je Olenik.

Na pitanje da li smo preterali sa insistiranjem da su mere prekoračene, da se nisu poštovale, da je to velika odgovornost, a sa druge strane imamo potpuno drugačiju filozofiju religije koja govori da crkveni velikodostojnici i vernici drugačije vide pitanje epidemije, Sadžakov je rekao da reč o nečem što je prvorazredni problem.

„To kako verski poglavari i vernici vide situaciju je njihovo pravo, ali versko pravo nije apsolutno i to ne znači da treba da se naruši zdravstvena slika svih drugih, crkva brine o vernicima, a država treba da brine o svima. Dakle, uspostavljeni su dvostruki aršini gde se kažnjavaju obični građani i to drastično, a oni koji takođe krše mere dobijaju neke popuste, da ne kažem da apsolutno nisu sankcionisani“, rekao je Sadžakov.

O čemu su još govorili Aleksandar Olenik i Slobodan Sadžakov možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar