Predsednik Vojnog sindikata Srbije, Novica Antić, pušten je da se brani sa slobode posle krivične prijave, raspisane na 141 strani. Čemu se nada u daljem postupku i kako je biti na čelu najprogonjenijeg sindikata Antić je govorio u jutarnjem programu "Probudi se". Par sati nakon ovog gostovanja na TV Nova predsedniku Vojnog sindikata Srbije Novici Antiću i funkcioneru tog sindikata Predragu Jevtiću određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za Nova.rs.

„Kada nemate šta da dokažete onda morate da pišete traktate“, komentarisao je Antić dužinu krivične prijave protiv njega i dodao da su njegovi advokati bili začuđeni jer nikada u svojoj karijeri nisu videli tako nešto.

“ Optuženi smo da smo proneverili sindikalni novac tako što smo isplaćivali solidarnu pomoći svojim članovima, davali pozajmice, omogućili im da preko sindikata kupuju telefone za sebe i članove porodice… I to je „pronevera“ koja nam se sada stavlja na teret. I na taj način bi morali sve sindikate u zemlji da procesuiraju. Što je bilo jasno i sudiji za prethodni postupak, ali i samoj tužiteljki“, priča predsednik Vojnog sindikata.

Naglasio je da se ne radi o krivičnim delima već da je to politički progon Vojnog sindikata koji traje od 2017. godine na kojem se, kako kaže, vidi koliki je stepen kriminala u sistemu odbrane.

„Proganjaju nas zbog toga što je sindikat kritikovao loše rukovođenje sistemom odbrane, loš položaj profesionalnih pripadnik Vojske, postavljao nezgodna pitanja, poput toga ko je kriv za smrt našeg kolege Dejana Stojkovića, uzbunjivao javnost u vezi sa krivičnim delima u Vojsci… Suština je da mi dijalog unutar sistema odbrane nikada nismo mogli da vodimo zbog otpora unutar Ministarstva odbrane.Zbog toga smo morali taj dijalog da vodimo javno što, svesni smo, nanosi štetu i državi i Vojsci i sindikatu“, tvrdi on.

Navodi da iza progona sindikata, stoji direktor Vojno bezbednosne agencije Đuro Jovanić, za koga se ne zna da li mu je produžen mandat u septembru 2023, kada je je isteklo pet godina koliko je na funkciji.

„Zloupotrebom službenog položaja, trgovinom uticajem i zloupotrebom resursa, direktno ometa sindikalno delovanje u Vojsci. Sa operativcima u koje ima poverenje, formirao je timove, koji direktno vrše pritisak na naše članove da napuste sindikat. Ucenjuju ih tako što im ne daju bezbednosne provere za produženje ugovora o radu, za odlazak u mirovne misije, slanje na školovanje“, istakao je Antić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Ide li Srbin rado u vojnike? Zbog loših uslova u vojsku neće ni oni koji su plaćeni

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar