Poljoprivrednici po ko zna koji put na sastancima u Vladi i u skupštini i po ko zna koji put traže da im država da šta im je čvrsto obećala i olakša im prozivodnju hrane. Međutim ni kod poljoprivrednika nisu svi isti, zahtevi su slični ali nisu isti, slične ali i različite brige i prioritete imaju ratari, stočari, voćari. Neki pričaju s ministrom,, neki sa poslanicima u skupštini, neki i ne dolaze na sastanke, većina ih najavljuje novi protest. Čemu da se nadaju oni koji žive od zemlje, saznaje Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.
Nova, ali slična ponuda tri nedelje kasnije. Posle blokade puta kod Subotice 3. oktobra, danas razgovori u Ministarstvu. Poljoprivrednici nakon sastanka, preneće drugim udruženjima detalje razgovora.
Dobili smo 10 hiljada dinara da bude bez pravdanja računa za ovu godinu. Na 18 hiljada + 10 na sve parcele koje su ubačene u e-agrar, a od sledeće godine bi dobili 18 hiljada direktnih davanja što bi bilo isplaćeno do 31. marta i drugih do 17 hiljada dinara za sertifikovano seme“, kaže Miroslav Matković iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice.
Od Vlade Srbije traže moratorijum na sve poljoprivredne kredite kao tokom pandemije, isplatu od 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme svim poljoprivrednicima, bez pravdanja kupovine računom. Grupa udruženja poljoprivrednika u kojoj je i subotičko tražila je da se ispune zahtevi od prošle godine, ali kažu da je država tada počela da ih ucenjuje nudeći manje subvencije za seme i da koriguje ponudu. Posebna tema je gorivo, a na ovom sastanku – bez pomaka.
„Tražili smo da bude ukidanje rafakcije, da bude totalna akciza, da se ukine i da poljoprivrednik čim ode na benzinsku pumpu da sipa gorivo bez akciza“, kaže Matković.
Traže se i olakšavajuće okolnosti u bankama – da poljoprivrednici mogu da dobiju nove kredite ili reprogram.
„Nije sve u subvencijama nego i da kad prodajemo našu robu, ta 2,3,4 dinara nama puno znači, znači nije sve u direktnim subvencijama, engo da i mi našu robu plasiramo onako kao sav ostali svet“, ističe Matković.
Tu je i druga grupa udruženja, koja nije prisustvovala današnjem sastanku. Oni su u julu ove godine potpisala sporazum s Ministarstvom poljoprivrede o ispunjenju skoro istih zahteva među kojima je i subvencija od ukupno 35.000 dinara, od čega 17.000 za seme. Poslednji protest održali su novembra prošle godine. Od tada se, kažu, ništa nije promenilo, a davno potpisani sporazum formalno još važi.
„Neke najbitnije su trenutno vezane za ovu situaciju sa 17 hiljada sertifikovano seme, upis parcela po drugom osnovu – to su dve osnovne tačke, a tu je i plan izrade za poljoprivredu u narednih 10 godina, tu su i akciza za gorivo, berza, to je sve ono što smo potpisali i tražili od novembra 2023. godine“, kaže Jovan Jovanov, poljoprivrednik.
Udruženja su u sporazumu navela i rokove za ispunjenje zahteva, a krajni rok se bliži – prvi novembar.
„Ako ne bude ispoštovano, ako se ne dogovorimo oko svega toga za sada stoje protesti“, upozorava Jovanov.
Zadovoljna je jedino grupacija poljoprivrednika koja je bila na sastanku u Narodnoj skupštini, tačnije sa predsednikom Odbora za poljoprivredu Marijanom Rističevićem, a pričalo se predlozima za podsticaje u stočarskoj proizvodnji, odgoju i preradi autohtonih životinja i bilja.
„Zajednička neka preporuka sa sastanka je da se što pre raspiše javni poziv za podsticaje za uzgajivača autohtonih rasa životinja, a i biljnih rasa“, kaže Rističević.
Kao i javni poziv za podsticaje za organsku proizvodnju, jer su to povezane oblasti.
„Počeli smo na vreme da ne bi doživeli 2022. godinu da ostanemo bez subvencija. Zato smo došli malo ranije, već kraj godine se bliži. Imamo poverenje u ministarstvo, u vladu, sve to…“, rekao je Momčilo Aćimović iz Asocijacije odgajivača autohtonih rasa Srbije.
Predstavnici udruženja istakli su da bi i jasan vremenski okvir konkursa i blagovremene isplate subvencija, pomogao 2000 gazdinstava koji se bave očuvanjem autohtonih životinja i bilja. Na sastanku je pomenuto ida subvencije po grlu stoke nisu povećavane je 15 godina, ali ostalo se samo na pominjanju.
S druge strane, iz opozcije kažu da će svi obespravljeni poljoprivrendici imati njihovu podršku.
„Zemlju koju vodi ovaj ovde sa slike u kojoj su poljoprivrednici stalno na ulici umesto na njivi, taj čitav sloj stanovništva, one koji nas hrane, drži stalno u nekoj vrsti siromaštva i zavisnosti jer nisu isplaćene ni subvencije, ni gorivo. Evo, dva najbolja ortaka – u Srbiji poljoprivrednici na ulici, u Francuskoj takođe, šta da vam kažem. Kada su poljoprivrednici na ulici, tu sreće nema“, kaže Aleksandar Jovanović iz Ekološkog ustanka.
Za sada je za poljorpivrednike u Srbiji nema. A i kolege iz Francuske, u strahu za svoje prihod zbog jeftinog uvoza najavljuju izlazak na ulice.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Hoće li poljoprivrednici prihvatiti najnoviju ponudu ministarstva?