Rezolucija Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o genocidu u Srebrenici ne može da ima krivično-pravne implikacije, ali može da ima političke i moralne posledice, izjavio je u intervjuu agenciji Fonet, advokat Novak Lukić, koji je 15 godina kao pravni zastupnik učestvovao u postupcima pred Haškim tribunalom. Šta podrazumeva pod političkim a šta pod moralnim posledicama, objasnio je u Dnevniku TV Nova.
„Rezoluciju je doneo politički organ, Generalna slupština UN-a, i iza takve odluke stoji politička odgovornost onoga ko je doneo kao i onog koji se prema toj odluci odnosi. Mi smo zauzeli stav da ta rezolucija ne sme da se usvoji i to je politička odgovornost našeg rukovodstva“, rekao je Lukić.
S druge strane, nastavio je, moralno, kao nešto što što proizlazi iz političkih odluka je, kako će se ljudi koji su doneli tu odluku odnositi prema tome u budućem periodu.
On je naglasio da su međunarodni sudovi krivičnopravno utvrdili da se u Srebrenici dogodio genocid, a da se odnos Srbije prema tome vremenom menjao, u različitim fazama državne politike.
Lukić je predočio da se ni u jednoj od presuda tog suda, niti Haškog tribunala, ne pominje genocidni narod, već se insistira na tome da su zločine počinili pojedinci.
Kako je rekao, Međunarodni sud pravde je u presudi po tužbi Bosne i Hercegovine protiv Srbije decidirano utvrdio da nijedan pripadnik, što Vojske Jugoslavije, što Republike Srbije, nije bilo kojom svojom radnjom učestvovao u genocidu.
Zbog toga je Srbija bila oslobođena da je saučesnik u genocidu, objasnio je Lukić i podsetio da je Sud utvrdio da su genocid u Srebrenici počinili pojedini pripadnici glavnog štaba i oficiri Vojske Republike Srpske i to od 11. jula 1995. godine.
Prema njegovim rečima, Sud je decidirano napisao da nema nijednog dokaza da su postojali bilo kakav akt, odluka ili dokument koji bi ukazali na želju ili nameru da se potpuno uništi bošnjačka nacija.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Janjić: Suzdržani nisu osporili Rezoluciju