Teme dnevnih novina i kao i ekonomsku situaciju u zemlji u jutarnjem programu "Probudi se" komentarisao je Ivan Nikolić, urednik biltena "Makroekonomske analize i trendovi".

Govoreći o periodu ekonomskih kriza, koje su počele 2020. godine sa koronom a zakomplikovale se dodatno zbog rata u Ukrajini, Srbija je prema podacima Eurostata, kaže Nikolić, po prosečnom rastu pri vrhu evropskih zemalja i navodi da su iznad nas samo Hrvatska u okruženju, Kipar, i mnogo iznad svih zemalja, Irska.

„Iznenađenje je da su na začelju Češka, Nemačka, Austrija i neke zemlje u okruženju. Razlog je kriza koja je višeslojna i u ovom trenutku se dodatno komplikuje za evrozonu. Rat u Ukrajini je, nažalost, pojačao neke strukturne probleme koje su te zemlje već imale, i pre korone je evrozona bila na korak od recesije, pogotovo Nemačka“, podsetio je Nikolić.

Kao kuriozitet je naveo podatak da Slovenija ima pad industrijske proizvodnje od 10 posto i uporedio taj intezitet pada sa onim kakav je Srbija imala za vreme sankcija međunarodne zajednice i hiperinflacije, koja je usledila početkom 90-ih.

„Sve zemlje u okruženju imaju pad industrijske proizvodnje, Nemačka, koja je naš najveći trgovindski partner takođe, a to se direktno odraćava na našu privrednu aktivnost, industriju i izvoz koji takođe pada, objasnio je Nikolić i dodao da, s obzirom na sve te nepovoljne okolnosti, prosečan rast u poslednje četiri godine nije mali.

On je upozorio da tržište kapitala nije razvijeno kod nas i to je nekako decenijski problem, pogotovo tranzicije Srbije koja je krenula pre dve i po decenije.

„Jedan defekt tog problema je i tržište nekretnina, kada imate višak kapitala koji ne znate gde ćete ili nemate dovoljno alternativa gde ćete ga plasirati vi kupite stan. Na taj način veštački kreirate tražnju, koja realno nije morala da postoji i podižete cene i tako istiskujete obične ljude koji imaju prosečnu zaradu i onda su njima stanovi nedostupni“, kaže Nikolić.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Vlast kaže – nikada veće plate i penzije, inflacija pada… A kako se zaista živi?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar