"Direktori se hvataju za glavu, traže nastavnike čak i preko Fejsbuka: Učitelj predaje engleski, nastavnik fizičkog geografiju" - jedan je od skorašnjih naslova koji pokazuje samo deo problema sa kojima se svakoga dana sreću direktori škola u Srbiji. Dovoljno je da jedan nastavnik dobije grip, ode na bolovanje i da đaci počnu da gube časove, jer zamena nikako ne može da se nađe.
Zbog čega niko ne želi u prosvetu i koliko je u današnje vreme teško naći nastavnika u jutarnjem programu „Probudi se“ reč jutra dajemo Miliboru Sakoviću, direktor Prve Ekonomske škole u Beogradu i članu Upravnog odbora Društva direktora škola Srbije.
„Direktori se snalaze na razne načine. Kada ne možermo da nađemo zamenu obraćamo se Nacionalnoj službi za zapošljavanje ili Fakultetima, da li bi eventualno neki od asolvenata prihvatio posao na kraće vreme. Takođe se angažuju i penzioneri, što zakon dozvoljava. Obaveza svakog direktora je da se održi nastavni proces u školi, kako bi učenici imali časove i, na kraju krajeva, bili edukovani“, objašnjava Saković.
On ističe da se ne radi o pukom održavanju nastave jer, kako kaže, postoje stručne službe u školama koje rade sa novim nastavnicima, da bi se časovi održavali kako treba.
Svaki nastavnik je dužan da napiše pripremu koja se proverava i svaki ima svoj mentora. Novi nastavnici ne mogu da vrednuju rad učenika već zajedno sa mentorima ocenuju njihov rad, kaže direktor Prve Ekonomske škole u Beogradu.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Nastavnici okovani papirima, administracija opterećuje prosvetne radnike