Nevreme koje je krajem maja u nekoliko navrata pogodilo sela Lužničke doline napravilo je ogromu štetu kakva se ne pamti u sličnim poplavama ranijih godina. Prve grube procene koje je izradio Štab za vanredne situacije u Užicu ukazuju da će za sanaciju štete na infrastrukturi i u poljoprivredi biti potrebno da se izdvoji 350 miliona dinara. Ono što brine je nepovoljna vremenska prognoza za narednih desetak dana koja ako bude ozbijnih padavina može da napravi i dodatne probleme.

Milivoje Burlić iz sela Karan nazvao je tamošnju situaciju prvom katastrofom.

– Ja stvarno ne znam, moramo rešavati nešto na neki bolji način, da vidimo šta ćemo, mi smo stvarno ugroženi i čistimo sami i nasipamo i opet voda sve odnosi i puteve i propuste ljudima – rekao je Burlić.

Ono što nije dotukao grad u užičkim selima odneli su bujični potoci i podivljala rekao Lužnica. Voda je poplavila njive, plastenike, malinjake, odnela puteve, ugrozila mostove, štale, kuće.

Zoran Militarov, načelnik Gradske uprave Užica za vanredne situacije istakao je da je jedan deo teritorije, pre svega područje Karana je pretrpelo velike štete od grada.

– To je negde orijentaciono oko 200 hektara uništeno od grada, na drugom mestu je bila kombinacija bujice i grada i tu je zaista reč o vrlo velikoj teritoriji i to do 1700 hektara, govorim samo o poljoprivrednom zemljištu. Imamo još jedan deo zemljišta oko 1300 hektara na kojima su izazvane štete isključivo bujicom – rekao je Militarov.

Prema prvim procenama šteta nastala posle nevremena koje je 26. maja zahvatilo područje Karana, Lunovog Sela, Ribaševine, Trnave i deo Gostinice iznosi oko 350 miliona dinara. To je saopštio direktor JP “Užice razvoj” Miloš Milivojević, prilikom obilaska ovog područja.

Prema njegovim rečima posledice nevremena beleže se na putnoj infrastrukturi, mostovima i poljoprivrednim površinama.

“Na području mesnih zajednica Lunovo Selo, Ribaševina, Karan, Trnava i Gostinica oštećeno je više od 70 putnih pravaca, čija će sanacija koštati oko 63 miliona dinara. Oko 80 miliona dinara koštaće sanacija mostova i korita reke Lužnice a najveću štetu u vrednosti od oko 200 miliona dinara,obilna kiša i grad pričinili su na poljoprivrednim površinama”.

Milivojević dodaje da je JP “Užice razvoj” sačinilo izveštaj o svim oštećenim putnim pravcima i da se trenutno radi na raščišćavanju terena i sanaciji najurgentnijih tačaka, kako bi se obezbedila prohodnost i neophodna komunikacija.

Izveštaji sa procenom štete poslati su na adrese nadležnih ministarstava i Sektora za vanredne situacije, pa se očekuje i podrška države. Narednih dana biće utvrđeni i mehanizmi za podršku poljoprivrednim proizvođačima.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Užičani muku muče sa otpadnim vodama: Šansu da dobiju postrojenje za preradu su prokockali i sada čekaju regionalnu inicijativu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar