(Ne)ugovoreno poskupljanje
foto: nova s tv

Usluge kompanije Telenor od 9. decembra biće skuplje za skoro sedam posto. Ovakva odluka izazvala je burne reakcije njihovih korisnika na društvenoj mreži Tviter, a iz Telenora poručuju da su se odlučili na ovaj korak zbog porasta troškova poslovanja.

Autor: Nemanja Vidić

Skočile su cene ulja, struje, goriva, duvana, a za kraj godine ovom spisku dodajemo i skuplji račun u Telenoru. Pitali smo zbog čega?

„Neki od faktora koji su uticali na to su porast cena goriva, električne energije, poštanskih usluge, štampe, uvoza i drugi operativni troškovi. Prioritet nam je da nastavimo da ulažemo u infrastrukturu, razvoj novih proizvoda i usluga, kako bi i dalje pružali kvalitetno korisničko iskustvo“, saopštio je Telenor.

Kako će onda ovakva odluka Telenora uticati na njegove korisnike?

„Neko ko plaća neki minimalni paket tih sedam posto, odnosno 50-tak dinara nije novčana šteta koju će pretrpeti, za neke veće pakete je ta razlika nešto veća, ali mislim da je stvar ovde principa. Kada uzmemo u obzir da u poslednjih godinu i po dana stalno se priča o pandemiji, krizi, a svi povećavaju cene, a plate ne mrdaju“, navodi Dejan GavrilovIć iz Udruženja potrošača „Efektiva“.

U tom slučaju, potrošači imaju pravo da raskinu ugovor sa Telenorom, odnosno da prebace svoje brojeve u drugu mrežu ili da ostanu korisnici ovog operatora i pređu na drugi paket, objašnjavaju iz Efektive.

„Probaćemo da uz pomoć potrošača koji će hteti da izguraju tu priču do kraja dokažemo, u kombinaciji sa drugim zakonima, da mobilni operater nije smeo da povećava cene potrošačima tokom trajanja ugovorne obaveze“, dodaje Gavrilović.

Prema mišljenju ekonomskog analitičara dr Milana Kovačevića,  ovo će biti jedna poruka za mnoge da povećaju cene  što nije dobro jer inače postoji mogućnost da cene rastu zbog očekivanja, a ne samo zbog pravih razloga koji su već nastali.

S obzirom na to da nas je zadesio talas poskupljenja, ekonomski analitičar Milan Kovačević govori da postoji opravdana opasnost od visoke inflacije u skorijoj budućnosti.

„Ima nekih procena da će se, kad se spuste cene energetike i nekih drugih najvažnijih segmenata ukupne ekonomije, inflacija onda vraćati u normalu. Iako nisam sasvim siguran jer se očito ne čeka to od mnogih jer kao što vidite oni već povećavaju cene“, dodaje Kovačević.

Podsetimo, kompanija Telenor će svoje cene korigovati 9. decembra, dok se preostala dva operatora, za sada, nisu izjašnjavala po ovom pitanju.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

 

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar