U nekim zemljama Evrope otpočela je imunizacija protiv Covida 19. Ruska i britanska vakcina u Srbiji se tek ispituju, a pretpostavlja se da će prve doze građani moći da prime posle Nove godine. Međutim, u Srbiji, kao i u celom svetu vlada nepoverenje u imunizaciju. Ekipa emisije "Među nama" TV Nova S pitala je građane čiju bi vakcinu najpre primili?
U Velikoj Britaniji sve je spremno za vakcinaciju protiv Covida 19 koja počinje sutra vakcinom kompanija „Fajzer“ i „Biontek“. Rusija je prve vakcine „Sputnjik V“ prošle nedelje počela da daje lekarima, nastavnicima i drugim rizičnim grupama.
U Srbiji ove vakcine tek treba da dobiju neophodne dozvole, a pitali smo građane čiju bi vakcinu najpre primili.
„Bilo koju samo da je proverena“, „Sputnjik V, jer nemam poverenja u ove zapadne“, „Mislim da su sve slične i da imaju slično dejstvo, ali ako biram domaću bih birao kad bi je bilo“, „Još ću se obavestiti, nisam još dovoljno obavešten“, samo su neki od odgovora anketiranih građana u Novom Sadu.
„Nijednu ako može“, „Bratsku rusku, ako već mora“, „Nijednu. Zato što sam zdrav“, „Sve mi je to sumnjivo, ne znam“, “ Sve je to za sada neprovereno, tako da ne znam“, „Pouzdanu. Potpuno mi je svejedno odakle dolazi“, neki su od odgovora anketiranih Beograđana.
Zbog toga što su napravljene za samo godinu dana, u celom svetu vlada nepoverenje prema vakcinama, u čemu umnogome doprinose i mnoge teorije zavere. U istraživanju koje je u Srbiji nedavno radio „Demostat“ jedna trećina ispitanika odgovorila je da ne bi pristala na vakcinu ni pod kojim uslovima. Stav građana o vakcinisanju protiv koronavirusa u izvesnoj meri se poklapa sa njihovim političkim opredeljenjem, pokazalo je ovo istraživanje.
„Ono što je najinteresantnije je da 17 odsto građana koji su glasali za SNS, da im predsednik kaže primili bi vakcinu, što znači da bi uradili i bilo šta drugo što im predsednik kaže“, smatra psiholog Ana Vlajković.
Za primer drugima, najavljeno je da će vakcinu primiti i britanska kraljica Elizabeta. U Srbiji je izgubljeno poverenje u struku, kaže psiholog Ana Vlajković, a u vakcinu nas može ubediti samo onaj ko nije kompromitovan.
„Mora da izađe lekar koji nema putera na glavi, koji nije davao informacije koje su oprečne, koji nije jedno objavljivao a drugo pričao, to mora da bude nova osoba od integriteta koji sigurno mnogo bolje od svih nas zna šta je dobro za naše zdravlje“, kaže Vlajkovićeva.
A šta kažu lekari? Vakcina će se u Srbiji davati tek onda kada prođe sva ispitivanja i dobije neophodne dozvole jer samo ćemo tako znati da je bezbedna.
„Vakcina će se prevashodno dati ljudima koji su najizloženiji a to su zdravstveni radnici u crvenoj zoni“, rekla je imunolog Emina Milošević.
Na pitanje da li bi je ona primila, Milišević je odgovorila: „Da“.
Isto pitanje postavljeno je i anesteziologu dr Radetu Paniću, koji je takođe odgovorio potvrdno.
„Kada građani one zemlje u kojoj je vakcina proizvedena i okolnih prijateljskih počnu da primaju onda je sigurno i za nas sigurna. Mi smo obavezni kao zdravstveni radnici niko nas ne pita ali smatram to najvećim civilizacijskim dostugnućem, moramo verovati pa po cenu i nekog rizika“, rekao je dr Panić.
Vakcina je za sada jedini spas od koronavirusa. Primanje vakcine trebalo bi da bude dobrovoljno, a po Zakonu o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti obaveznu imunizaciju u našoj zemlji mogao bi da naredi ministar zdravlja.
Ceo prilog novinarke Nataše Jovanović možete pogledati ovde:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare