Upravljanje velikim državnim preduzećima u Srbiji još čeka novi zakon koji bi regulisao tu oblast ili možda više i ne. Skupštinu su zaokupile preče teme, posle pritiska javnosti predlog zakona koji je bio u opticaju je povučen, kako je navedeno zbog konskultacija i to je to. U međuvremenu EPS je pretvoren u akcionarsko društvo, ministar privrede je smenjen, vršilac dužnosti za resor privrede sada je i ministar finansija, kao što su i na čelu većine javnih preduzeća godinama vršioci dužnosti. Privremena rešenja kao da su trajna, a koliko je i zašto potreban ili nepotreban novi zakon, govorio je Nemanja Nenadić, programski direktor "Transparentnosi Srbija" u Dnevniku na TV Nova.
On je pre nekoliko dana objavio tekst na portalu „Peščanik“ prigodnog naslova „Čiji je ovo zakon?“ Nenadić je pokušao da objasni šta se desilo sa tim zakonom čiji je predlog povučen iz procedure.
– Povezane su teme. Zakon verovatno ne bi bio povučen iz procedure da nije bilo protesta, da nije vlast bila osetljiva na kritike i da javnost nije bila toliko uznemirena kao što jeste. Međutim, priča nije završena, zakon je sada otvoren za konsultacije i ima još vrlo malo vremena do 10. jula je rok za podnošenje predloga. komentara i slično ministarstvu privrede putem mejla, a za 17. jul je najavljena takozvana javna rasprava, odnosno skup gde će predstavnici vlasti odgovoarati prisutnima na njihove komentare. Ono što je naša glavna bojazan u ovom trenutku je da ove konsultacije mogu biti fingirane jer one se odvijaju na jedan način koji nije u skladu sa poslovnikom Vlade, koji nije nikako regulisan. Dakle i dalje se ovo zove predlog zakona, a da stvarno postoji prednost da se tekst menja on bi se preimenovao i vratio stepenicu niže u fazu nacrta. To možda nekom može da zvuči kao forma, međutim daleko je od forme, nigde uopšte nema procedure kako se jedan predlog zakona menja – rekao je Nenadić i dodao je predlog zakona zakucana stvar i nešto za šta ne postoji procedura izmena.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Ko menja izborne zakone pred izbore?