Foto: Printscreen Nova S/Video

Da li ste znali da je Ministarstvo unutrašnjih poslova kroz Procenu rizika još 2017. opisalo šta bi se dogodilo kada bi se havarija sa amonijakom desila na pruzi kod Dimitrovgrada. U dokumentu je navedeno da se takva katastrofa može desiti u sledeće dve do dvadeset godina. Ipak, bez obzira na mogućnost da se ona spreči, to se nije desilo.

Reporterka: Marija Čanković

Pirot i okolina još uvek se oporavljaju od posledica curenja najmanje 20 tona amonijaka iz cisterni koje su iskliznule iz šina. A okolina Zaječara je u strahu jer su za dlaku izbegli sličnu katastrofu.

„Ja bih rekao da je dugogodišnje neulaganje u železnicu i njenu obnovu infrastrukture stiglo na naplatu. Vi ste sada na železnici dužni da vršite procenu rizika i na osnovu toga da upravljate bezbednošću. Ranije to nije bilo tako, ali da pređete na novi sistem upravljanja rizikom potrebni su vam organizacija, resursi i ljudi“, kaže prof. Branislav Bošković sa Saobraćajnog fakulteta.

Iako smo 2017. dobili Procenu rizika i scenario koji se pre samo nekoliko dana dogodio u Pirotu, nesreća nije izbegnuta. Profesor Bošković kaže da bi se neke nesreće izbegle neophodna je procena rizika za celokupnu mrežu.

Opširnije u prilogu emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar