Eksplozija plinske plinske boce je bila toliko jaka da je jednu nesrećnu devojku bukvalno izbacila iz stana u zgradi u Paraćinu, a od zadobijenih povreda preminula je u vozilu Hitne pomoći, na putu do bolnice. Proglašena je vanredna situacija, stanari su hitno evakuisani iz zgrade. Ovakvi slučajevi, nažalost, nisu retki u Srbiji. Ova nesreća naterala nas je da se zapitamo kako sprečiti ovakve slučajeve i koliko zaista moramo da budemo oprezni kada koristimo plin, u jutarnjem programu "Probudi se", objasnio je Zoran Stojanovski iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Palilula.

Građani, kaže Stojanovski, najčešće nisu dovoljni edukovani kako se pravilno koriste plinske boce, pa su i uzroci nezgoda nepravilno korišćenje uređaja i nepropisno održavanje.

Takođe, zbog nedostatka novca građani često kupuju polovne ili neispravne plinske boce koje nisu atestirane i ne odnose ih u ovlašćene punionice, već to rade na pumpama.

Objašnjava i da se gume koje vode od plinskih boca do šporet i ventili, moraju menjati na svake dve godine, a same plinske boce posle 10 godina moraju se ponovo atestirati.

Dodaje da se plinske boce moraju držati dva metra od potrošača, neophodno je da postoji odgovarajući prostor za čuvanje.

U propan butan se dodaju i specijalni mirisi kako bi građani osetili miris kao znak upozorenja ako počne da curi gas ali Stojanovski upozorava da, ako se punjenje vrši na pumpama, ne postoji taj dodatak specijalnog mirisa.

Ako se plinska boca zapalila najbolje je prebaciti preko nje protivpožarno ćebe i tako će je ugasiti, ali  ako se neko plaši, dovoljno je da otvori sve prozore i vrata, ne uključuju električne uređaje i ako mogu da iznesu bocu ili napuste stan i obaveste vatrogasce., savet je vatrogasca.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Nova u Paraćinu nakon stravične eksplozije plinske boce, svi stanari iseljeni iz zgrade

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar