Iz Brisela, sedišta EU dobili smo ovih dana potvrdu da će šestočlana misija Evropskog parlamenta boraviti u Srbiji između 14. i 19. decembra, da će se tih dana posmatrati sve ono što se dešava oko izbora u različitim delovima naše zemlje. Na koji način bi trebalo analiziorati ovakve činjenice, da li bilo šta garantuju ili znače i u kojoj meri EU uopšte zanimaju izbori i tok izbora u našoj zemlji u emisiji "Među nama" govori politikolog za međunarodne odnose i stručnjak za evropske integracije Nataša Dragojlović.
Upitana kakva je uloga delegacije u kojoj su, između ostalih, Vladimir Bilčik, Viola fon Kramon, Kremen Grošelj, da li dolazi ovde i nekog izveštavaju ili upozoravaju na sva činjenja, Dragojlović kaže da ta delegacija EP može na poziv da ode u bilo koju zemlju, da posmatra izbore i to u okviru ODIR-ove ili OEBS-ove misije.
„Konkretno ta delegacija za EP sačinjava poseban izveštaj koji je nekada deo OBES-ovog ili ODIR-ovog izveštaja, a oni svakako služe kao savetodavni materijal visokom predstavniku EU za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozepu Borelju da sagleda potpuno situaciju u trećim zemljama koje nisu članice EU“, objasnila je ona.
Prema njenim rečima, vrlo je važno šta će oni reći i napisati zato što način na koji se odvijaju izbori u nekoj zemlji, kakvi su izboirni zakoni i izborne procedure, kako traju predizborne kampanje, kako se tretiraju različite političke opcije, po tome se ocenjuje i nivo demokratičnosti jednog društva.
„Višestranački izbori po fer uslovima jesu preduslov da vas neko tretira kao demokratsku državu, a to je vrlo važan deo koji utiče na ukupnu ocenu da li Srbija može da se kreće dalje u pregovorima sa EU o članstvu“, istakla je Dragojlović.
Celokupno gostovanje Nataše Dragojlović u emisiji „Među nama“ pogledajte u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar