Jučarešanji gost emisije "Među nama" je želeo da bude košarkaš, a danas je svetski naučnik u oblasti genetike. Radio je na kloniranju domaćih životinja u Nemačkoj, a prvi je sa svojim timom pre 20 godina uspeo da klonira ljudski embrion u terapetske svrhe. Autor je preko 130 naučnih radova. Uprkos brojnim ponudama da ostane u inostranstvu vratio se u Srbiju, svoj Leskovac gde već 17 godina radi na Klinici za lečenje sterililiteta. Trenutno radi na tome da se stane na put bolesti kakva je dijabetes tipa 1 i 2. Među nama je bio prof. dr Miodrag Stojković.
Povod za njegovo gostovanje jedinsven podatak, a to je da su matične ćelije dobijene od žene koja boluje od dijabetesa tipa 1 u laboratoriji pretvorene u ćelije koje luče insulin. Nakon transplantacije ona ponovo živi bez ograničenja.
Stojković pojašnjava da li ćemo zaista stati na put dijabetesu od koga boluje oko 500 miliona ljudi širom sveta.
Reč je o korišćenju ćelija koje su reprogramirane u ćelije koje produkuju insulin i koje su transplantirane ženi koja je posle 75 dana pokazala znake poboljšanja i već godinu dana od tada ne koristi insulin.
Te ćelije su, kako navodi Stojković, dobijene od samog pacijenta i u laboratoriji „naterane“ da budu beta ćelije – ćelije pankreasa. Takođe, objašnjava genetičar, urađena je transplantacija u trbušnu muskulaturu, a ne u jetru. „Sama operacija trajala je 30 minuta, što je brzo i efikasno.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Genetičar Miodrag Stojković o lečenju dijabetesa matičnim ćelijama