Više o dve trećine trudnica u Srbiji nije učestvovalo u donošenju odluka tokom porođaja, većina ih nije imala ni pristup vodi za piće, a svaka deseta je kasnije rekla je da, zbog lošeg iskustva, više ne želi da rađa. Uz to primeri tzv. akušerskog nasilja koji su izlazili u javnost suštinski se svode na odnos osoblja prema porodilji, ali i obrnuto. Važnu stvar koja nije nimalo jednostavna, poput porođaja u pordilištu, trebalo bi da razjasni i uredi nedavno predstavljeni prvi Nacionalni vodič za trudnoću i porođaj. Vodič nije obavezan, a o tome koliki je put od slova na papiru do ustaljene prakse, Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Pritiskanje stomaka, klistiranje, epiziotomija, tj hirurški rez međice bez anestezije… rutinske procedure u Srbiji, novi nacionalni vodič za trudnoću predviđa samo u izuzetnim situacijama i uz pristanak trudnica. Dokument koji ih tretira kao aktivne učesnike u porođaju, a ne objekte, buduće mame dočekale su zadovoljno, ali uz sumnju, jer i dalje sve na nivou preporuke.

„Sve ono na šta se ukazivalo prethodnih godina kada je stanje u porodilištima u pitanju se objedinilo u jednom dokumentu i svi u principu, kao i roditeljski portal bebac odobravaju ovaj jedan dokument“, rekla je Jelena Ćirić Nikolić, urednica Bebac.com.

„Ja ovo gledam kao jednu malu pobedu, kao bitku koju smo dobili, ali se nadam da ćemo moći da promovišemo vodiče, da se žene upoznaju i da mogu se izajsne da li se to primenjuje ili ne primenjuje i da mogu da učestvuju u procesu vođenja trudnoće porođaja“, smatra Marina Mijatović, pravnica.

Obraćanje trudnicama ljubazno, sa poštovanjem, jasnim rečnikom, obezbeđivanje dovoljno osoblja da u aktivnoj fazi porođaja ne ostaju same – i to preporučuje nacionalni vodič, koji bivša direktorka GAK Narodni front ocenjuje kao kompromis između lekara i pacijenata.

„Komunikacija je osnovni problem, i prisustva osoblja na prođaju. Ovaj praktikum nas upućuje na ono što bi i trebalo da bude, da doktor treba da dođe i reši u fiziloškom položaju onih 10 odsto slučajeva koji se komplikuju, a da porođaj fiziloški može da vodi i babica. I ono što je dobro, imaćete na prođaju mogućnost da neko bude prisutan, jer taj problem da je žena sama jeste problem u porođajnoj sali“, ističe Snežana Rakić, specijalista ginekologije i akušerstva.

Pozitivan ili negativan, odnos zdravstevnih radnika na porođaju, jedan je od glavnih utisaka koje mame nose iz proodilišta.

„Trudnica tj. porodilja treba da ima više podrške, to je ono što fali našim porodilištima, i naravno da budu uređenija, da hrana bude kvalitetnija. triput sam se porađala u tri različtita porodilišta, mala je posvećenost kako s ežena oseća dok porođaj tarje. Moja iskustva su pozitivna, inače sam se porodila dva puta u Smederevskoj panaci, i treći put ovde u Narodnom frontu, stavrno su svi bili prijatni i ljubazni. Bilo je galame, i bila je doktorka Smilja koja me je grdila, trebali su da odrade carski rez, a oni su me prirodno proodikli, sa bebom je bilo problema, imala je i moždani udar, jedva se oporavila, a sada je student medicine. Uglavnom lepo i ok, bilo je malo nezgodnih trenutaka, ali nije bilo nekih strašnih stvari da tako kažem. 01 53 + 20 13 Ja bih najviše volela da se to malo higijenski sredi, jer ima dosta žena, a i ljudi koji tamo rade i ne vode računa“, kažu porodilje.

Kroz svedočanstava 200 žena, tri advokatice, među kojima je Marina Mijatović došle su do alarmantnih podatakla. Čak 73 odsto trudnica nije učestvovalo u donošenju odluka tokom porođaja, 96% nije imalo ni pristup vodi, a svaka deseta izjavila je da, zbog lošeg iskustva, više nikada ne želi da rađa.

„One nisu mogle da dobiju informacije šta znači epiziotomija, skakanje po stomaku, da li su saglasne s tim, da li psootji drugi način da se proođaj okonča, uglavnom su dobijale kao povratnu informaciju na svoja pitanja je da treba da budu strpljive, hrabre, prave majke koje moraju da izdrže te bolove i tu patnju“, rekla je Marina Mijatović, pravnica.

Mame i trudnice se nadaju da će vodič odstraniti loše prakse.

“ Ovaj vodič možda će iskoreniti akušersko nasilje, ali nije sve kao što je na papiru, da bi se olakšalo i medinskom osoblju, neophodno je i da obnovimo naša porodilišta, da ona više ne budu sistemski i sistematski zapostavljena“, ističe Ćirić Nikolić.

„Velika porodilišta treba rasteretiti i prepustiti da ova manja gradska porodilišta preuzmu vođenje fiziološkog porođaja i porođaj. Narodni front bi trebalo da ima do 6.000 porođaja, Višegradska 8, 9 hiljada, i prema tome se rangira ako želite da pružite kvalitetnu zdravstvenu uslugu“, kaže Rakić.

A na terenu… Lekar iz Rume koji je prošle godine porađao Maricu Mihajlović, iako su obdukcioni nalazi pokazali da je beba preminula nasilnim porođajem, na sudu tvrdi, majka je kriva, jer nije sarađivala. Žene širom Srbije novčanu pomoć od države koriste kako bi se porodile u privatnim ustanovama, a u 2024. rođeno je najmanje beba od Drugog svetskog rata.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Dr Nebojša Zečević: Žene treba da znaju kako porođaj izgleda pre nego što on počne

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar