Posle decenija čekanja, Srbija je dobila prve nacionalne vodiče koji bi trebalo da unaprede brigu o trudnicama i porodiljama. Vodiči su namenjeni lekarima i zdravstvenim radnicima, a trebalo bi da smanje nejednakost u pristupu zdravstvenoj zaštiti širom zemlje, ali i osiguraju poštovanje dostojanstva i privatnosti trudnica. Šta u njima piše i da li je ovo korak napred u suzbijanju akušerskog nasilja, o tome razgovaramo sa doktorom Nebojšom Zečevićem.

Radna grupa Ministarstva zdravlja izradila je prvi nacionalne vodiče, u pitanju su tri vodiča – koja se odnose na zdravstvenu zaštitu žena tokom trudnoće, prirodni porođaj i primenu ultrazvuka u trudnoći. Ginekolog analizira sa li su ovi vodiči bili neophodni i zašto su morale da prođu decenije da donesemo vodiče koji imaju za cilj uvođenje jedinstvenih, kvalitetnih i bezbednih zdravstvenih usluga za sve trudnice u Srbiji.

Dakle, ovi vodiči su namenjeni lekarima i ostalim zdravstvenim radnicima i kaže se da treba da omoguće „standardizaciju dobre kliničke prakse i unapređenje kvaliteta i sigurnosti zdravstvene zaštite na osnovu najboljih medicinskih dokaza“ – te Zečević komentariše da li se samim njihovim predlaganjem država konačno priznala probleme u praksi na koje trudnice i porodilje ukazuju a to su nejadnaki tretmani i akušersko nasilje.

Ovi vodiči zabranjuju upravo neke od stvari kojima su svedoičile ene u velikom istraživanju CINS-a – zabranjuje klize, epiziotomije, indukcije i pritiskanje stomaka. Ako se od ovih praksi odustalo u mnogim evropskim zemljama – ginekolog nvodi zašto ove metode i dalje postoje kod nas.

„Dok porođaj ne odstupa od fiziologije, o njemu odlučuje trudnica. Porođaj treba da traje onoliko dugo koliko je priroda predvidela“, kaže Zečević.

PROČITAJTE JOŠ:

Posebna pažnja u vodičima posvećena je načinu komunikacije sa trudnicama i porodiljama, poštovanju njihovog dostojanstva, prava na informisanu odluku i očuvanju privatnosti. Pošto su se žene žrtve nasilja žalile uglavnom na ponašanje babica, medicinskih sestara (manje lekara), Zečević pojašnjava da li to znači da će one možda ići na neku obuku i kako će se učiti novim načinima komunikacije.

Malo pre pomenuto istraživanje CINS-a je pokazalo i da 97 odsto žena nije prijavilo akušersko nasilje nadležnim institucijama. Naglašava se i da trudnica/porodilja moraju biti objektivno informisane, i definiše nešto što se se zove informativni pristanak – doktor objašnjava šta to znači, za šta žene treba da daju pristanak. Važno je naglasiti da ovi vodiči nisu obavezujući, te Zečević dodaje da li ih ta odluka onda obesmišljava.

Direktor GAK Višegradska Aleksandar Stefanović je rekao da onaj ko drugačije postupa od ovih vodića, da će to morati da obrazloži pacijentkinji.

Sada su ovi vodiči na javnoj raspravi, posle koje se očekuje njihovo usvajanje, kada budu doneti, te Zečević otkriva šta očekuje i hoće li se situacija promeniti na bolje.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Zid ćutanja o akušerskom nasilju – Teodora Ćurčić i Maja Simić Simeunović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar