Kragujevački Dom zdravlja nedavno je dobio digitalni mamograf. Time je omogućeno da se dnevno 28 žena pregleda na kancer dojke.

Kragujevčanka Suzana Đorđević je i sama pre skoro sedam godina u ranim tridesetim napipala promene i suočila se sa najgorom mogućom dijagnozom. Ona je danas zdrava žena koja svoje iskustvo, kroz radu u Udruženju „Volja“, deli sa svim ženama koje su se našle u njenoj situaciji. Misija ovog udruženja je da je rana dijagnostika važna jer je rak dojke danas izlečiva bolest.

Suzana je do svoje dijagnoze stigla kroz privatnu praksu jer nije želela, kako kaže, da čeka znajući da je procedura vrlo komplikovana.

Rak dojke je najčešće maligno oboljenje i vodeći uzrok smrti kod žena u Srbiji, zbog čega je i rađena revizija u zdravstvenim ustanovama, a rezultati pokazuju da je zbog prekida u realizaciji državnog programa tokom pandemije korona virusa obuhvaćeno tek oko 10 odsto žena iz ciljne grupe. U kragujevačmom Domu zdravlje se još od 2011. godine svakodnevno obavljaju mamografski pregledi žena starijih od 50 godina. Osim ovog skrininga svim ženama je svakodnevno dostupan i takozvani oportuni skrining.

Nedavno je ova zdravstvena ustanova dobila i digitalni mamograf što omogućava i veći broj pregleda na dnevnom nivou ali i precizniju dijagnostiku. Prema rečima nadležnih gotovo da nema liste čekanja.

Prema podacima iz 2021. godine javno dostupnim na sajtu Batuta u Srbiji se godišnje rak dojke registruje kod gotovo 4500 žena, dok njih oko 1700 izgubi bitku sa ovom bolešću.

Na 100.000 žena njih 70 oboli, a 18 premine što Srbiju svrstava među vodeće zemlje kada je reč o oboljevanju i umiranju od raka dojke.

Prilog Maje Bukumirović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Vesna Bondžić: Kako „dati pedalu“ raku dojke

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar