Nemački tabloid Bild zamenjuje deo urednika veštačkom inteligencijom! Naime, najprodavaniji dnevni list u Evropi, planira da određene urednike zameni veštačkom inteligencijom, u sklopu programa uštede 100 miliona evra, saopštio je menadžment kompanije osoblju putem mejla. Ovaj tabloid takođe reorganizuje svoje regionalno novinsko poslovanje, nakon čega će, veruje se, doći do stotina viškova u ljudstvu. Bild zasad nema procenu koliko ljudi bi moglo da izgubi posao zbog veštačke inteligencije, a nisu ni prvi koji razmatraju uvodenje veštačke inteligencije u novinarski posao.

Tragom ove vesti jutarnji program „Probudi se“ je proverio kako bi izgledalo kada bi veštačka inteligencija naprimer uređivala naš jutarnji program.

Postavili smo pitanje veštačkoj inteligenciji „Chat GPT“: „Nemački tabloid Bild želi da zameni deo urednika veštačkom inteligencijom i to će biti tema jutarnjeg programa „Probudi se.“ Da li mi možeš napisati kratku najavu, takođe napiši mi i najvažnije pitanje koje mora da se postavi o ovoj temi?“

Veštačka inteligencija „Chat GPT“ je odmah odgovorila: „Naravno. evo kratke najave za jutarnji program „Probudi se“. Dobro jutro, danas vam donosim neobičnu priču iz sveta novinarstva. Nemački „Bild“, jedan od vodećih nemačkih izdanja planira da unese revoluciju u redakciju. Umesto tradicionalnih urednika deo njihovog tima preuzima veštačka inteligencija. Koje su prednosti i izazovi ove odluke? Da li će ova inovacija promeniti način na koji konzumiramo vesti, saznajte više u našem jutarnjem programu. A sada najvažanije pitanje: Kako će upotreba veštačke inteligencije kao urednika uticati na kvalitet novinastva i poverenje čitalaca, da li možemo očekivati objektivnost, etičnost i ljudsku perspektivu u vestima koje generiše veštačka inteligencija i kako će ova promena uticati na novinarsku profesiju u budućnosti. O ovim pitanjima raspravljamo u našem današnjem jutarnjem programu.“

I ova najvažnija pitanja naš voditelj Marko Katić postavio je svojim sagovornicima u studiju, vanrednom profesoru na Institutu za fiziku i ekspertu za veštački inteligenciju Andriji Stojiću i novinaru TV Insajder Milanu Nikoliću.

Nikolić je istakao da su mašine oduvek pomagale ljudima, sve zavisi od načina na koji koristimo veštačku inteligenciju.

– Mnogo je neobjektivnih informacija, sami se plašimo nečega što sami odvano radimo. U prirodi čovek je strah od napoznatog, moramo se skoncentrisati na prednosti – rekao je Nikolić

Stojić ja ukazao da ovakvi sistemu uče iz raspoloživog, ako se unese netačno tako će i rasuđivati.

– Kreativnost, donošenje novog znanja u nauci, ne mogu biti ugroženi ovim softverima – rekao je Stojić.

Pitanje jutarnjeg programa „Probudi se“: Da li možemo da očekujemo objektivnost, etičnost i ljudsku perspektivu u vestima koje generiše veštačka inteligencija, postavili smo gostima u studiju ali i samom „Chat GPT-u“.

U prilogu na početku ove vesti pogledajte kako su nam odgovorili.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Ko će pobediti – veštačka inteligencija ili umetnost?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar