O haotičnom stanju u državnim apotekama i tome koliko smo blizu odluci da se ukinu državne apoteke za "Među nama" je govorio potpredsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Aris Movsesijan. Ukoliko se to desi, razni proizvodi koji se ne mogu kupiti kao gotovi, kao što su kvalitetni i kontrolisani magistralni i galenski preparati, neće se više praviti.
On kaže da zdravstvo mora da se menja i reformiše, i da to jeste političko pitanje. Sve što nam se dešava je posledica politike kakvu je vodila država.
Vlast je uspela da zavadi privatne i državne apotekare, time što je 2017. godine povučen zakon koji je trebalo da reši neke probleme koje danas imamo.
„Nuđena su rešenja iz nekih drugih zemalja: Slovenije, Poljske, Mađarske, koje su te probleme rešile“, kaže Movsesijan.
Umesto toga, situacija je takva da radnicima državnih apoteka u Beogradu kasne plate, nedostaju lekovi, medicinska sredstva, u budžetu nema novca za nabavku, a dobavljači su obustavili isporuke.
„Potrebno je celo zdravstvo reformisati u nekom modernom pravcu jer smo dosta zastareli“, kaže Movsesijan.
Kako kaže Movesijan, ranije je govoreno da je potrebna jaka inspekcija i kontrola, međutim, partijsko zapošljavanje i niske plate koje vuku ka korupciji su razlog zbog kog ne postoji kontrola.
„Niko ne zna koliki je broj apoteka u ovom trenutku u Srbiji, a kamoli koliki je broj zaposlenih“, istakao je Movesijan i dodao da treba da se vrednuje izdavanje lekova, a ne cena leka, jer su farmaceuti visoko obrazovni kadar koji vam može adekvatno pomoći.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: