I juče u 11:52 studenti su izašli sa fakulteta, zastali su pod snegom trgovi i raskrsnice Beograda, Novog Sada i drugih gradova. Blokirani su na 15 minuta Bulevar Kralja Aleksadra kod Pravnog Fakulteta, u Zemunu su na ulici bili studenti Poljoprivrednog fakulteta i maturanti Zemunske gimnazije. Pravni fakultet u Novom Sadu u totalnoj je blokadi. Danas će protestna šetnja kroz Beograd u Nemanjinu, da Vrhovnom tužilaštvu predaju poruke Zagorki Dolovac. Reporetka Dnevnika na TV Nova Jelena Kikić zebeležila je i jedan zanimljiv susret. Jedan od onih koji je donedavno igrao ulogu užurbanog građanina i sukobljavao se na jednoj od blokada, danas je nudio dijalog i garantovao bezbednost.

I po snegu i po hladnom vremenu studenti su uporni. 15 minuta tišine Poljoprivredni fakultet nije propustio ni danas. Znaju da imaju podršku i da su dobro organizovani. A to da li uopšte ima svrhe izlaziziti kad ih nadležni ne konstatuju ili da li se plaše da nisu dosadili posebno onim nervoznima u prevozu, uopšte ih ne brine. Imaju cilj i to je jedino što ih interesuje.

„Ja smatram da mi trebamo da izlazimo svaki dan i da je danas pogotovo važno da smo izašli zato što je i nevrijeme i nisu baš prijatni uslovi da stojiš ali da se treba ispoštovati i ne smijemo zaboraviti šta se desilo a stvarno ljudi koji ne mogui da pričekaju 15 minuta u saobraćaju, da je nešto tolko hitno ja se s tim ne slažem , tako da ja mislim da mi treba da izlazimo svaki dan“, rekao je student Pojloprivrednog fakulteta.

Uz Poljoprivredni fakultet stala je i Zemunska gimnazija, njeni maturanti. A opštinu u kojoj se ove dve obrazovne institucije nalaze vodi čovek čije se ime na studentskom spisku nasilnika, onih koji su napadali građane na ulicama Beograda, i nalazi se pod rednim brojem 14 – Gavrilo Kovačević.

„Ja sam mu poslao poruku, inače mi imamo jedan dug istorijat dopisivanja, ja predsedniku opštine često pišem poruke on mi na to najčešće ne odgovara ali ovaj put sam dobio tu zapravo neočekivanu poruku izvolite u 15 časova, a jedina i važna tema je kako mi da danas živimo imajući u vidu da je predsednik naše opštine zapravo pokazao, da li je ili nije, nasilničko ponašanje na jednom od protesta građana i građanki Beograda“, rekao je Vojislav Klačar, profesor likovne kulture u Zemunskoj gimnaziji.

„Moja strepnja raste kao profesora iz prostog razloga što sam svakodnevno sa decom zajedno sa studentima Poljoprivrenog fakulteta u petnaestominutnoj tišini , dakle svaki put kada izađemo pitamo se da li će se pojaviti jopš neki autoimobil ili ko god uzimajući u obzir da predsednik opštine je viđen uslikan među onima koji su bili nasilni i prema studentima i prema građanima. moj epitanj ej ekako nam on garantuje bezbednost“, smatra Sanja Štrbac, profesorka srpskog jezika i književenosti u Zemunskoj gimnaziji.

PROČITAJTE JOŠ:

Na vrata predsednika opštine Zemun su zakucali i čovek sa spiska studeneta ih je pozvao da uđu. A nisu došli sa namerom da se svađaju, optužuju ili prete-

„Mi učimo učenike dijalogu i ono na čemu bi trebalo da se zasniva jedno veselo, srećeno i uspešno društvo jeste dijalog i taj demokratski dijalog, mi ćemo pokušati na taj način da razgovaramo“, rekla je Sanja Jovanović, profesorka srpskog jezika i književenosti u Zemunskoj gimnaziji.

Sat i po je trajao razgovor sa predsednikom opštine koji je poručio da su studenti i maturanti na blokadama u Zemunu bezbedni, kao i da će se policiji javiiti ako protiv njega bude podignuta krivična prijava jer se ne oseća odgovornim – preneli su nam profesori koji su s njim razgovarali. A pre sastanka sa predsednikom opštine, svo troje su bili sa maturantima na 15 minutnoj tišini. Da bi ih uoči dolaska u opštinu, dočekalo neprijatno iznenađenje.

„Pre početka nam je prišla jedna koleginica koja je zastupnica ili delegirana u ime tima za diskriminaciju da nam saopšti da su protiv nas podnete anonimne prijave za zlostavljanje učenika a zloszttavljali smo ih time što smo ih izvodili na blokade. Protiv vas troje? Protiv nas troje i još dve koleginice tako da nas ima petoro“, kaže Klačar.

I u srednjim školama i na fakultetima širom Srbije đake i studente podržavaju njihovi nastavnici. Ali ne svi i ne svuda.

Studenti se ne žale, a nije da pritisaka nema. Pored onih velikih koji stižua sa Andrićevog venca i iz Nemanjine, tu su i oni koji dolaze iz uprava pojedinih fakulteta ili od tzv. legalnih i legitimnih predsatvnika studenata, pa i od NN lica.

„Mi konkretno na filozofskom fakultetu ne trpimo nikakve pritiske , skoro svi profesori i dekanica su uz nas ali neki pokušaji opstrukcija i potpkopavanja protesta postoje , na primer grupa studenata je juče poslala dopis univerzitetu u nišu i dekanima fakulteta u kojima zahteva ispunjavanja predispitnih obaveza, ispite i kolokvijuma uprkos blokadama, a u tom dopisu se potpisala kao nefomalna grupa studenata“, kaže Dimitrije, student Filozofskog fakulteta u Nišu.

PROČITAJTE JOŠ:

„U ovakvim situacijama kada smo svi u strahu, kada se svi plašimo svaki komentar može biti protumačen na određeni način, tako na primer imamo primer određene profesorke sa stomatološkog odseka kod nas na fakultetu koja je poručila da studente koji ne dolaze na vežbe neće moći da gleda na isti način nakon ovoga što jelte nije direktan pritisak ali opet kada su u pitanju brucoši , mlađe kolege opet se može protumačiti na određen način, kaže Luka, student Medicinskog fakulteta u Nišu.

Dok se ne ispune svi zahtevi – jedini je rok do kog će trajati blokade, u Nišu je juče 12 fakultet izglasao ulazak u obustavu, danas se očekuje odluka 13. I što više vreme prolazi sve je više studenata koji se priključuju.

„Ovo čemu svedočimo poslednjih par nedelja u Srbiji je najveći akt rodoljublja kome sa ja posvedočila za svojih 25 godina života , mi smo ovde, svi zajedno, protestujemo, blokiramo , to zvuči strašno , svito radimo iz ljubavi prema ovoj zemlji, zato što ne želimo da učimo nemački ili bilo koji drugi jezik i odemo odavde i lečimo druge ljude ili bavimo se drugim poslovima“, kaže Nađa, studentkinja Medicinskog fakulteta u Nišu.

U sutrašnjoj studentskoj akciji će učestvovati svi beogradski fakulteti u blokadi. Okupljanje je zakazano za 11:30 na raskrsnici Nemajine i Kneza Miloša. Polse 15minutne tišine krajnja destinacija je Vrhovno javno tužilaštvo gde će studenti i svi koji im se budu pridružili predati 1.000 pisama republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Na čijoj je strani SPC? Tvit o Slaviji nestao sa naloga Dečana, patrijarh poziva na pomirenje

Zbog celokupne situacije u društvu zabrinuta je i crkva. Tim povodom, pre dva dana konačno se oglasio i patrijarh. Kaže crkva nije arbitar, već miriteljka, pa „dve strane“ poziva na pomirenje. Sagovornici N1 ocenjuju da je za takvu poruku kasno i da su dve strane – u ovom prilično udaljene.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar