Foto: Printscreen Nova S/Video

"Puna su nam usta nacionalnog identiteta i kulture, a u realizaciji programa bilo koje stranke na vlasti toga nema. Televizija je recimo glavni konstrukt nacionalnog identiteta ali one televizije koje imaju nacionalnu frekvenciju, one razgrađuju kulturni identitet, pogotovu tradicionalni kulturni identitet. Kod nas je potpuni raskorak između proklamovanih parola i realnosti političkih instrumenata", rekla je u emisiji "Među nama" profesorka Fakulteta dramskih umetnosti Milena Dragićević Šešić.

Dragićević Šešić smatra da u Srbiji nikako da se uspostavi jedan sistem koji bi mogao da vodi, prvo ka sučavanju sa zločinima, suočavanjem sa prošlošću i onom pozitivnom, ali naročito onom negativnom da bi eventualno moglo doći do pomirenja.

„Mi smo još u ratnom stanju“, rekla je ona.

Komentarišući stabilnost SPS -a, stranke koja sutra održava kongres na kome se ne očekuju neke promene, bez obzira na sve ono što je ta stranka doživela od 90-tih naovamo,  Šešić je rekla da se i 90- tih čudila stabilnosti biračkog tela SPS-a, a još više se čudila u onom periodu kasnije.

Misli da je za to zaslužan verovatno „jasan proruski stav, obraćanje onom delu biračkog tela koje je prorusko vekovima i kada je Rusija bila carska, sovjetska i postsovjetska i sada“ ali da, kako kaže, „istorijske realnosti nikada nisu potvrđivale ove mocije koje su se u našem narodu uspostavljale vekovima“.

Upitana šta možemo da naučimo o sebi samima gledajući samo SPS kao stranku i sve ono što je ta stranka prošla, Šešić je rekla da se poslednjih 30 godina pokazalo kako funkcioniše populistička autoritarnost i egalitarnost na rečima – svi smo isti i jednaki, a da u stvari postoji vrlo čvrsta struktura i vrlo stabilan sistem koji, na žalost kod ljudi uliva poverenje.

„Čini mi se da se u našem narodu demokratija ne ceni uopšte“, konstatovala je ona i navela da građani misle da ukoliko dolazi do smena, ako jedna partija ima više kandidata za rukovodstvo, da se ona percipira kao slaba, kao nestabilna i građani se pitaju šta će tek da bude kada dođu na vlast kada nemaju čvrtsog vođu sa čvrstom rukom.

Dodaje da se suštinski ne percipira razlika ni u programima stranaka.

„To je uglavnom koja se ličnost pojavljuje, kako i na koji način, kakvi su slogani, a to su sve prazne floskule iza kojih ne stoje programi. Na kraju se sve završi nacionalnim stadionom, a da toga nema nigde u prioritetima jedne stranke u smislu šta bi tu bio prioritet – vrhunski sport ili zabava za narod“, istakla je profesorka Milena Dragićević Šešić.

Pogledajte celokupno gostovanje Milene Dragićević Šešić u emisiji „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar