Naslovne i druge teme iz štampe u jutarnjem programu "P robudi se" komentariše urednik Radara Milan Ćulibrk.
Juče bio protest u Loznici, za vikend su najavljene blokade, Ćulirk je objasnio šta dalje očekujete da se dalje desi i da li će vlast popustiti ili će nezadovoljstvo građana prestati.
„Definitivno će doći do zamaranja građana, ali mi to neć promeniti mišljenje“, kaže Ćulibrk.
Prošle nedelje je izašla u javnost ekonomska analiza stručnjaka po kojoj se ispostavlja da će građani Srbiji dobiti 2,6 evra od iskopavanja litijuma. Urednik Radara pojašnjava je l to izbilo glavni argument vlasti da ima više benefita naspram zaštite životne sredine.
Ćulibrk je postavio pitanje da li će 180 miliona litijuma vredeti isto za 40 godina.
Radio Slobodna Evropa objavio je tekst o otkupu zemljišta za EXPO 2027. Srbija za izgradnju ovog kompleksa otkupljuje zemljište za pola miliona evra po hektaru, a 2018. godine je to isto zemljište prodala za 4700 evra po hektaru. Gost „Probudi se“ je prokomentario ovaj biznis plan države – prodaj jeftino, kupi skupo i da li je to kao u Alanu Fordu.
„Nisu ovo jedini hektari, bićže toga još, u sastavu PKB-a ima još zemljišta koje će tebati državi. Slučj zemljišta za EXPO nije izlovan slučaj, slično je bilo i sa Beogradom na vodi“, rekao je Ćulibrk i dodao da je cela struktura vlasti kao da živimo sa grupom TNT.
Čulibrk je pojasnio kOliko će nas na kraju da košta Expo i Nacionalni stadion.
„Neko u ovoj zemlji gradi spomenike, a to će nas papreno da košta. Zbog skoka u budućnost, polomićemo kičmu“, rekao je Ćulibrk.
Kad traže navijači stadion, Vučić im izgradi stadion. A kad prosvetni radnici traže plate – on ne daje plate? U magazinu Radar objaljvljen je tekst profesora Ognjen Radonjić piše da Srbija za obrazovanje izdvaja manje od Konga i Gane. Ćulibrk je preneo šta je pokazalo ovo Radonjićevo istraživanje i prokomentarisao da li ti podaci govore koliko je aktuelnom režimu stalo do obrazovanja.
„Državi se ne isplati da ulaže u obrazovanje i prosvetu“, bio je jasan Ćulibrk
Njegov kolega, Zoran Preradović osvrće se takođe u Radaru na nedavno istraživanje Demostata, prema kojem su dve trećine građana Srbije zadovoljne svojim životom, a istovremeno gotovo polovina ispitanika nije zadovoljna radom vlasti i nema poverenja u institucije. Preradović kaže da ovo pokazuje u kakvoj konfuziji se Srbija nalazi i pita: Kako preživeti dobar život.
Ćulibrk je kontekstu današnjeg Svetskog dana siromaštva kratko prokomentarisao kako da preživimo ovaj „dobar život“.
„I ono što je ispunjeno od obećanja je pitanje koliko će da nas na kraju košta“, zaključio je Ćulibrk.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Ćulibrk: Treba da se opravda svaki dinar, a troše se milioni evra