Politički analitičar Dejan Vuk Stanković i Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja gostovali su večeras u emisiji "Među nama". Oni su ocenili da je prisustvo evroparlamentaraca u međustranačkom dijalogu u Srbiji nepotrebno, ali i da demokratske tekovine nisu mnogo zastupljene u našoj državi.
U Skupštini Srbije danas je počela prva runda dijaloga vlasti i opozicije. Glavna tema su izborni uslovi, a u dijalogu učestvuje 26 stranaka i pokreta. Polovina je iz opozicije, između ostalih tu su SRS, DSS, Dosta je bilo, POKS, Dveri, koje su izazvale najveće iznenađenje svojim učešćem.
Dijalog će kasnije biti nastavljen sa evroparlamentarcima, a učestvovaće i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Stanković smatra da u dijalogu u Srbiji nije potrebno prisustvo evroparlamentaraca.
„Mislim da nam nisu nužno bili potrebni evroparlamentarci u dijalogu, da to treba da reše naše partije između sebe“, kaže Stanković i dodaje: „sa ili bez evroparlamentaraca, razgovor mora da se obavi sa predsednikom parlamenta i države“.
On smatra da opozicija ima zadatak da postigne dogovor sa Srpskom naprednom strankom i Socijalističkom partijom Srbije, pre svega sa njihovim liderima Aleksandrom Vučićem i Ivicom Dačićem.
„Evroparlamentarci nemaju mogućnost da odlože izbore u Srbiji, a niko nije ni rekao da su izbori nužni“, ocenio je Stanković.
Po njegovom mišljenju, uloga evroparlamentaraca treba da bude savetodavna i eventualno ponudi rešenje koje će smanjiti tenzije u toku izborne kampanje.
Gavrilović je istakao kako je dijalog tekovina demokratskog društva, što Srbija, po njegovom mišljenju, nije.
„Dijalog je način dogovora u demokratskom društvu, kod nas je način da se suspenduje pravna država“, smatra Gavrilović.
Aktuelni pregovori po njemu su „neustavan čin“, jer Ustav jasno određuje načine na koji se održavaju izbori, kao i kada su oni potrebni.
„Ovo je skaradna situacija, mi smo po EU nomenklaturi kandidat za članstvo, a nismo sposobni da sami sprovedemo izbore“.
Gavrilović ističe da je „lična vlast je urušila pravni sistem“ i da je „parlament izabran u procesu sukoba interesa“.
Gosti emisije „Među nama“ zaključili su da sve zavisi od političke procene, a ne poštovanja zakona.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: