Koliko danas vredi izvinjenje, da li je važno ko ga izgovara, kako ga izgovori i kada u emisiji "Među nama" govore izaslanik predsednika Srbije Veran Matić i pisac i prevodilac Ivan Ivanji.
Prošlo je tačno 50 godina od kada je Vili Brant kleknuo u Varšavi i otvorio put pomirenja Poljaka i Nemaca.
Na pitanje verujemo li mi uopšte više kada nam neko kaže izvini i da li danas postoji gest i izvinjenje koje bi moglo da ima toliku težinu, Ivanji je rekao da sumnja.
Prema njegovim rečima, Vili Brant nije imao za šta da se izvinjava.
Brant je, kako je objasnio Ivanji, posle rata došao u Nemačku kao norveški major, on je bio norveški partizan, ali pošto je postao nemački političar osećao je potrebu da se identifikuje sa narodom čiji je bio kancelar.
Sa tim činom, prema njegovim rečima, Brant se izvinio ne samo Poljacima, nego svim žrtvama holokausta.
Slično iskustvo imao je i Veran Matić kada je, kao izaslanik predsednika Aleksandar Vučića, kleknuo i odao počast žrtvama u Vukovaru.
Na pitanje da li je imao plan o tome kako će izgledati njegovo izvinjenje, Matić je rekao da ga je još u vreme Vukovara bilo sramota što neki ljudi, u ime naroda kojem pripada, čine zločine.
„Osetio sam potrebu da uradim nešto više i učinio sam to jezikom koji je prepoznatljiv“, rekao je Matić, napominjujući da nije imao ideju da se poredi sa Vilijem Brantom.
O čemu su još govorili Veran Matić i Ivan Ivanji pogledajte u video prilogu: