Marinović: Lažne psihijatrijske dijagnoze - šta je otkrio nadzor?
Foto: Nova S

Zabrinutost javnosti zbog nedavno otkrivenog slučaja psihijatra iz Doma zdravlja Palilula koji je upisivao lažne dijagnoze pacijentima ne jenjava. Osumnjičeni lekar, prema poslednji informacijama i dalje radi a čini se da ozbiljnija reakcija državnih organa za sada izostaje. Jedino što znamo je da je kancelarija Poverenika za zaštitu podataka o ličnosti pokrenula vanredni inspekcijski nadzor u spornoj ustanovi.

„Inspekcijski nadzor još nije okončan i nadamo se da ćemo utvrditi još neke činjenice. Dva inspektora su kontrolisala konkretan slučaj ali i kako se inače štite podaci pacijenata u tom Domu zdravlja. Činjenica je da je psihijatar, koji više ne radi tamo, čujem da sada radi privatno, da je pojedinim pacijentima upisivao lažne dijagnoze, koje nemaju veze sa njihovim stanjem zdravlja. To je otkriveno kada su neki od njih aplicirali za posao a poslodavci su imali informaciju o tim bolestima, što nije u skladu sa zakonom“, rekao je u emisiji „Probudi se“ Poverenik za zaštitu podataka o ličnosti, Milan Marinović.

Prema njegovim rečima za taj slučaj nadležan je MUP, Tužilaštvi ali i Ministarstvo zdravlja, a iz ugla Poverenika kontroliše se kako se obrađuju podaci o ličnosti i kako se čuvaju, kako oni pravi, tako i oni koji su netačni.

„Jedno od načela koje propisuje Zakon o zaštiti podataka o ličnosti je načelo tačnosti. To znači da bilo ko ko obrađuje vaše podatke, a posebno kada se radi o osetljivim podacima koji se tiču zdravlja a koji se ne obrađuju, osim u zakonu striktno nabrojanim slučajevima, on mora da obrađuje tačne podatke o vama. Vi imate pravo da tražite da se ti podaci isprave ili dopune. U ovom slučaju ispravka bi se sastojala od toga da se brišu sve sporne dijagnoze“, naveo je Marinović.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare